Mám pocit, že růst cen všichni svalují jen na válku, říká člen představenstva Agrární komory ČR Jiří Milek zveřejněno 28.08.2022

Inflační smršť naplno zasáhla i zemědělce. Rychle rostou ceny hnojiv, osiva, pohonných hmot. A často se v kontextu s inflací skloňuje válka na Ukrajině. Podle Jiřího Milka, jak uvádí časopis Agrární obzor – Potravinářský obzor, jde ale o strukturální problém, který začal bobtnat už vloni a jehož základy Jiří Milek vidí v evropské „zelené politice“.

Letošní sezóna ovlivněná extrémním počasím: škody zemědělců jsou opět mimořádně vysoké! zveřejněno 27.08.2022

Extrémy počasí, které se letos opět objevují v České republice, se přímo dotkly zemědělské produkce. Předpovědi meteorologů, že letošní léto bude s vysokou pravděpodobností nejen suché, ale zasáhnou do něj i další překvapení, se naplnily. Dosavadní škody na plodinách se tak ve značné míře blíží loňskému roku, který byl za uplynulých 12 let vůbec nejhorší.

Letošní žně skončily dříve než loni zveřejněno 27.08.2022

Žně v letošním roce výrazně urychlilo sucho. Takzvaně pod střechou je všechno obilí, zatímco loni zbývala koncem srpna sklidit ještě pětina polí. Úroda činí 7,8 milionu tun obilovin, výnosy jsou průměrné. Tak charakterizovaly Ministerstvo zemědělství ČR a Agrární komora ČR výsledek letošních žní na agrosalonu Země živitelka na Výstavišti v Českých Budějovicích.

Žně jsou u konce, sklizeno je 99,6 procent obilovin a 99,9 procent řepky zveřejněno 26.08.2022

Letošní žně jsou v České republice u konce, k 25. srpnu zemědělci sklidili 99,63 procenta obilovin a 99,99 procenta řepky. Sklizeň letos výrazně urychlilo sucho, loni bylo touto dobou sklizeno 76 procent obilovin a 95 procent řepky. Podle zpravodajství portálu Zemědědělec.cz na agrosalonu Země živitelka to uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula a prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Prezident ČR Miloš Zeman vyzval na Zemi živitelce ke stanovení maximálních cen energií! zveřejněno 25.08.2022

„Budoucnost české krajiny“ - to je podtext 48. ročníku agrosalonu Země živitelka, který začal dnes v Českých Budějovicích. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová ve své úvodní řeči apelovala na vládu, aby pomohla českým potravinářům a zemědělcům vyrovnat se s růstem cen energií a produktů. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že i vzhledem k ruské invazi na Ukrajině skončilo období jistoty a stability, vláda se podle něj zaměří na otázky potravinové bezpečnosti. Prezident ČR Miloš Zeman vyzval k zastropování cen energií.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení