Fronty na banány? O tom soběstačnost není, říká expertka Agrární komory ČR Jarmila Dubravská. A počítá, jak funguje dovoz jídla a cenová politika obchodních řetězců! zveřejněno 03.07.2020

V cyklu rozhovorů představitelů Agrární komory (AK) ČR na téma „Potravinová soběstačnost a suverénní stát“, který vychází v Parlamentních listech, byl 2. Červenec publikován rozhovor s výkonnou ředitelkou pro Společnou zemědělskou politiku AK ČR Jarmilou Dubravskou, v němž se vyjadřuje v tom smyslu, jak máme u nás chápat pojem potravinové soběstačnosti z hlediska zásobování našeho trhu dostatečným množstvím potravin, a to především těch základních.

Spotřeba drůbežího masa v ČR za deset let stoupla o 17,1 procenta! zveřejněno 03.07.2020

Spotřeba drůbežího masa v České republice u loni proti roku 2010 vzrostla o 17,1 procenta na 28,7 kilogramu na osobu. Soběstačnost klesla z 85 procent na 65 procent. Nejvíce drůbežího masa se dovezlo z Polska, největší vývoz směřoval na Slovensko. Celkem se loni v Česku chovalo 11,6 milionu kuřat na výkrm, 347 000 krůt, 768 000 kachen a 20 000 hus. Na společné tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedli prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU)Gabriela Dlouhá a ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Spotřeba pesticidů v České republice za rok 2019 klesla zveřejněno 03.07.2020

Množství chemických přípravků na ochranu rostlin stále klesá. Rovněž i v loňském roce množství použitých přípravků oproti roku 2018 opět vykazuje trend poklesu. Zemědělci navíc stále více používají alternativní přípravky šetrnější k přírodě a k životnímu prostředí. Uvedla to ve čtvrtek Agrární komora ČR ve své tiskové zprávě.

Vláda pandemii zvládla dobře, státní správa ale nebyla pružná, zhodnotila Hospodářská komora ČR zveřejněno 02.07.2020

Vláda zvládla krizové období od poloviny března dobře, sluší se jí poděkovat, uvedl to ve středu, na tiskové konferenci Hospodářské komory ČR její prezident Vladimír Dlouhý. Podle zpravodajství České televize na druhé straně poukázal na malou připravenost státní správy řešit takové situace. Podle něho z toho plyne, do budoucna, potřeba odbyrokratizovat státní správu, zpružnit ji a zároveň připravit soubor kroků pro případ další krize. Podnikatelské svazy také předloží vládě zhruba 30 návrhů pro oživení hospodářství po krizi. Například platby DPH ze zaplacených faktur či prodloužení programu Antivirus do konce letošního roku.

Tripartita se zaměřila na čerpání fondů EU, dopravní infrastrukturu a programy pomoci zaměstnancům a zaměstnavatelům! zveřejněno 30.06.2020

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se v pondělí 29. června 2020 sešli prostřednictvím videokonference na jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity. Sociální partneři diskutovali především o tom, jak urychlit výstavbu prioritních dopravních staveb, ať již jde o dálniční či železniční síť. Druhým hlavním bodem programu na jednání tripartity bylo čerpání fondů EU a přípravu nového programového období na léta 2021 - 2027. Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň informovalo sociální partnery, tj. zaměstnavatele a odbory, o aktuálním stavu čerpání programů určených na pomoc zaměstnancům a zaměstnavatelům. Na programu jednání tripartity bylo rovněž i několik dalších bodů, při čemž mezi ty nejvýznamnější patřila otázka valorizace zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí.
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení