• Zveřejněno: 02.04.2025

Vzhledem k přibývajícím ohniskům slintavky a kulhavky ve střední Evropě mají čeští chovatelé obavy ze zavlečení tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění do Česka. Plní proto pokyny Státní veterinární správy a dělají v rámci prevence maximum možného, protože šíření nákazy by mělo fatální následky. Agrární komora České republiky proto po dnešním jednání svého prezidia vyzvala dopisem premiéra Petra Fialu k přijetí dalších preventivních opatření k co nejvyšší ochraně území Česka.

„Nyní je naprosto zásadní zaměřit se hlavně na silná preventivní opatření, abychom zabránili zavlečení nákazy slintavky a kulhavky do České republiky. Opakovaně jsme proto vyzvali chovatele, aby dbali na zásady biologické bezpečnosti a dodržovali pokyny Státní veterinární správy, v níž máme plnou důvěru. Vzhledem k tomu, že šíření nákazy by bylo následně likvidační pro celé chovy skotu, prasat a ovcí, vyzvali jsme předsedu vlády Petra Fialu k zavedení dalších opatření,“ říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Agrární komora ČR požaduje nad rámec již platných opatření zajistit do odvolání:

- maximální ochranu hranic se všemi sousedními zeměmi s využitím Hasičského záchranného sboru ČR a Armády ČR a důslednou kontrolou veškerých dovozů hospodářských zvířat, tepelně neopracovaných produktů a dalšího materiálu definovaného v mimořádných veterinárních opatřeních Státní veterinární správy;

- individuální kontrolu naprosto všech vozidel přijíždějících ze Slovenska s jejich důkladnou a důslednou dezinfekcí;

- plošný zákaz dovozů a transportů živých hospodářských zvířat na a přes území ČR ze všech sousedních zemí;

- zajistit přenesení požadavku na kontroly vzorků mléka v chovech Slovenské republiky v regionech, které sousedí s Českou republikou;

- řešit nastalou závažnou situaci na úrovni Evropské komise a iniciovat pomoc postiženým zemím s utrácením zvířat, tedy zajistit ochranné prostředky, dezinfekční přípravky, personální pomoc apod.;

- zcela zastavit všechny kontroly ze strany státu v zemědělských podnicích, kontrolu užitkovosti a další možné rizikové návštěvy, které mohou způsobit šíření nemoci;

- posílit personální stav Státní veterinární správy, dovybavit hraniční přechody veškerými ochrannými prostředky, informovat co nejrychleji odbornou veřejnost;

- využít veškeré stávající poznatky vědy, výzkumu a praxe k minimalizaci rizik dalšího šíření SLAK z dosavadního zasaženého území, a to v rámci celé EU.

Požadavky Agrární komory ČR podporují další organizace Zemědělský svaz ČR, Potravinářská komora ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků. Největší zemědělská nevládní organizace v Česku situaci sleduje a je v kontaktu s profesními svazy i státními dozorovými orgány. Zároveň byla již v posledním březnovém týdnu založena Odborná pracovní skupina k hodnocení provedených opatření, zjišťování odborných informací a zkušeností v zahraničí, reakcí a poznatků v regionech, návrhu dalších opatření pod vedením Komoditní rady pro mléko a hovězí maso při Agrární komoře ČR.

„Čeští chovatelé už nyní dělají pro prevenci před šířením nákazy, co je v jejich silách. Hned na začátku zrušili akce veřejnost, nepouštějí do chovů nepovolané osoby, u vstupu či vjezdu do areálu instalují dezinfekční rohože pro pracovníky a dezinfekční vany pro vozidla, a pravidelně kontrolují jejich funkčnost, dohlížejí na to, aby se krmiva a voda nedostaly do kontaktu s volně žijícími zvířaty, a dodržují řadu dalších opatření. Iniciativně jdou i nad rámec veterinárních opatření, protože si jsou vědomi, jaká katastrofa by mohla nastat. Současně je třeba zdůraznit, že toto onemocnění není nebezpečné pro člověka a například u standardně tepelně ošetřeného mléka či výrobků z něj nehrozí jakékoliv riziko,“ dodává prezident Agrární komory ČR.

  • Zdroj: Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Změna termínu předložení návrhů projektů § 320a písm. b) zákoníku práce pro rok 2026 - nový termín do 27.7.2025

  • Zveřejněno: 25.06.2025

Návrhy projektů je nutné zaslat na přiloženém formuláři B nejpozději do 27. července 2025 na adresu: valdecka.blanka@cmkos.cz   (Původní termín byl do 30. června 2025.)

Předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody ČR na svém 178. jednání, které se konalo dne 5. května 2025 na Úřadu vlády ČR, mj. schválilo „Priority prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pro rok 2026“ k naplnění ustanovení § 320a písm. b) zákoníku práce.

Zaměstnavatelské a odborové organizace mají možnost připravit do 30. června 2025 návrhy projektů, které budou obsahovat návrhy konkrétních opatření ke snížení rizika vzniku pracovního úrazu/nemoci z povolání, popis klíčových aktivit projektů a rozpočet potřebný k realizaci projektu. Bližší informace k jednotlivým prioritám najdete v přiloženém dokumentu – Návrh priorit….

 

Agrární komora ČR vyzvala premiéra a ministra financí, aby zabránili rozpadu evropské zemědělské politiky po roce 2027

  • Zveřejněno: 30.06.2025
Na evropské úrovni se začíná řešit, jak bude vypadat evropský zemědělský rozpočet na příští období let 2028 až 2034 a na něj navazující evropská zemědělská politika. V kuloárech se už nyní mluví o razantních změnách, které se mají týkat její struktury a financování, což může narušit architekturu celého evropského zemědělství včetně českého, a tím i zajištění přístupu lidí k bezpečným, udržitelným a cenově dostupným potravinám na celém kontinentu.