Červnové živly na jihu Moravy a v Ústeckém kraji způsobily zemědělcům škody ve výši 1,5 miliardy korun zveřejněno 14.07.2021

Červnové živly na jihu Moravy a v Ústeckém kraji způsobily zemědělcům, podle předběžných odhadů, škody ve výši 1,5 miliardy korun. V této výši to vláda sečetla do konce června a tolik peněz taky vyčlenila na kompenzace. Potvrdil to ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v pondělním pořadu Interview ČT24 o pomoci zemědělcům. Hovořil rovněž o boji proti kůrovci a o Společné zemědělské politice EU.

USA plánují napumpovat 4 mld. USD do kritických dodavatelských potravinových řetězců zveřejněno 13.07.2021

S odkazem na zkušenosti získané během pandemie Covid-19 a narušení dodavatelských řetězců, o kterých jsme dříve informovali, podle Agrární komory ČR, která čerpala z informace ministerstva zemědělství, vydalo federální ministerstvo zemědělství (USDA) iniciativu Build Back Better. Uvedené finanční prostředky budou vynaloženy na posílení potravinového systému, podporu výroby potravin, lepší zpracování, investice do distribuce a agregace a tržních příležitostí.

Evropské zemědělství, a přirozeně i české, se bude muset vyrovnat s řadou nejasných aspektů Zelené dohody pro Evropu! zveřejněno 12.07.2021

Zhodnocení uplynulého ročního období, které uplynulo od loňského 29. sněmu Agrární komory ČR (AK ČR), chování zahraničních obchodních řetězců na českém trhu, zvýšení podílu potravin od českých zemědělců a potravinářů v rámci politiky zvýšení soběstačnosti České republiky v základních potravinách, nová Společná zemědělská politika EU na léta 2021-2027 a dopady Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) do evropského, potažmo českého zemědělství, to byly hlavní body programu 30. sněmu Agrární komory ČR, který se uskutečnil v polovině června.

Nezaměstnanost v červnu klesla na 3,7 procenta, je stejná jako loni zveřejněno 09.07.2021

Podíl nezaměstnaných v České republice v červnu klesl na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu a stejně jako loni v červnu. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se oproti předchozímu měsíci snížil zhruba o 12 500 na 273 302, zatímco počet volných míst stoupl o 9 tisíc na 355 612. Podle zpravodajství České televize data zveřejnil Úřad práce ČR.

Stanovisko OSPZV-ASO ČR k doporučením Zemědělského svazu ve vazbě na kolektivní vyjednávání zveřejněno 09.07.2021

Zemědělský svaz v souvislosti s analýzou sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání navrhl následující doporučení:

  1. Navrhujeme možnost stanovení různých minimálních mezd s ohledem na ekonomický cyklus konkrétního odvětví.
  2. Navrhujeme zvážit uzavírání kolektivních smluv na další časové období, alespoň 2 let.
  3. Navrhujeme, aby uzavření kolektivní smlouvy přinášelo i výhody pro zaměstnavatele nad rámec zákoníku práce. Je třeba vést seriózní trialog, které konkrétní odchylky od zákoníku práce by uzavřená kolektivní smlouva umožňovala. Z diskuze k tomuto tématu vyplynula například kratší výpovědní doba nebo naopak delší zkušební doba. Vše by se samozřejmě neobešlo bez dohody s konkrétním zaměstnancem.
  4. Navrhujeme zvážit zavedení Kurzarbeitu pro zaměstnance v zemědělství s ohledem na biologický cyklus, který ovliv…
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení