• Zveřejněno: 24.01.2025

Dne 21. ledna 2025 podepsali předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumír Dufek a předseda Zemědělského svazu ČR (ZS ČR) Ing. Martin Pýcha, Kolektivní smlouvu vyššího stupně pro rezort zemědělství.

Po nelehkém vyjednávání byl v kolektivní smlouvě dohodnut nárůst minimálních mzdových tarifů v průměru (1. – 12. tarifní stupeň) ve výši 5,47 %. Kromě tohoto uspokojivého výsledku jednání, který je vždy prvořadým zájmem všech zaměstnanců, byl také dohodnut příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění.

Přílohy:
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Odhady sklizní - červen 2026

  • Zveřejněno: 07.07.2026
Podle prvních odhadů sklizní k 10. červnu se očekává úroda základních obilovin 6 467 tis. tun a řepky 847 tis. tun. Ve srovnání s loňskou sklizní je předpokládaná úroda základních obilovin o 1 224 tis. tun nižší (−15,9 %) a řepky se sklidí o 175 tis. tun méně (−17,1 %).

Katastrofa v českých sadech. Úroda ovoce padla o polovinu, ztráty ovocnářů jdou do miliard

  • Zveřejněno: 10.07.2026
Letošní úroda ovoce v Česku kvůli jarním mrazům meziročně klesne o polovinu na 68 445 tun, což představuje druhou nejnižší sklizeň v novodobé historii.
Ztráty ovocnářů na tržbách přesáhnou miliardu korun, přičemž nejhůře dopadly jabloně a broskve, naopak švestky a rybízy mrazy zvládly lépe. e15

Mnozí to vzdají. Zemědělci varují před krizí, která dopadne i na zákazníky

  • Zveřejněno: 11.07.2026
Nákladové kleště a padající výkupní ceny drtí české zemědělce. Domácí producenti v čele s Agrofertem varují, že dočasné odpouštění cel je jen kosmetickou náplastí. Evropská komise hasí hrozící kolaps záchranným balíčkem za půl miliardy eur a sází na radikální přechod k zeleným a cirkulárním alternativám. e15