Pracovnělékařské prohlídky a nové usnesení vlády č. 54 - 3/21 zveřejněno 19.01.2021

Vláda ČR na svém jednání dne 19.1.2021 přijala usnesení č. 54. Zaměstnavatelé tak mohou opět nahrazovat vstupní lékařské prohlídky čestným prohlášením. Usnesení také stanovuje náhradní lhůty pro platnost posudků ze vstupních, periodických a mimořádných prohlídek, vydaných v době před vyhlášením nouzového stavu. Zároveň však platí, a hovoří o tom poslední bod tohoto usnesení, že čestná prohlášení a náhradní lhůty jsou až nejzazším řešením. Usnesení č. 54 tak není návodem, jak mají zaměstnavatelé standardně zajišťovat pracovnělékařské služby v době nouzového stavu, jako spíše dokumentem, který poskytne pomoc v případech, kdy prohlídku nelze ze skutečně závažných důvodů provést. Podrobnosti o usnesení čtěte ZDE.

MPSV spustilo kampaň na podporu BOZP. Prevence by měla být pro zaměstnavatele klíčová zveřejněno 01.06.2020

Ve spolupráci s Výzkumným ústavem bezpečnosti práce (VÚBP) spustilo MPSV kampaň pro zaměstnavatele s názvem CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA PREVENCI. Cílem této kampaně je upozornit zaměstnavatele na fakt, že investovat do BOZP se vyplatí. Tato hlavní myšlenka bude propagována prostřednictvím pěti postupně zveřejňovaných ilustračních příběhů popisujících smrtelné nebo závažné pracovní úrazy.

HYGIENA A SANITACE V ZEMĚDĚLSKÝCH PROVOZECH zveřejněno 29.04.2020

Pro lepší orientaci dobrovolných svazových inspektorů BOZP a zaměstnavatelů uvádíme několik podnětů k zabezpečení pracovního prostředí a hygieny práce, a to zejména z důvodu, kdy se začínají zaměstnanci vracet na svá pracovní místa po vyhlášené karanténě vlivem koronavíru. Právě v této době je třeba pohlídat oblast hygieny práce a především kontrolu všech sociálních zařízení pro zaměstnance.

Vzor vnitřního předpisu pro hygienu pracovišť zveřejněno 17.04.2020

Nařízením vlády č.178/01 Sb. byla zrušena většina hygienických předpisů a závazných NOREM, nutno postupovat dle n.v. č. 361/2007 Sb. v platném znění. Z výše uvedeného nařízení vlády ČR není zřejmé, jak často se například malují sociální zařízení, kanceláře, nebo jak často se musí bílit dílny, garáže, stáje, sklady a podobně, není zřejmé jak často je zapotřebí čistit okna, kryty světel, jak často se provádí úklid různých místností, kuchyní, jídelen a pod. Pro lepší orientaci svazových inspektorů BOZP a zaměstnavatelů uvádím několik příkladů, a to zejména z důvodu, kdy se tito inspektoři účastní provádění povinných prověrek BOZP u svých zaměstnavatelů.
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení