Na webu Prevence.info byl zveřejněn nový test ze znalostí základních předpisů k zajištění bezpečné práce a ochrany zdraví při práci pro zaměstnance živočišné výroby. Vyzkoušejte si své znalosti.
Každý smrtelný a vážný pracovní úraz prošetřují jak naši svazoví inspektoři BOZP, tak pracovníci SÚIP a v neposlední řadě i soud, který má rozhodující slovo. První otázka jak našich inspektorů, tak soudu je: Máte proškoleny pracovníky z bezpečnosti práce na pracovišti? A můžete to dokladovat?
Na 165. jednání Předsednictva Rady hospodářské a sociální dohody ČR dne 6. března 2023 byly schváleny Priority sociálního dialogu podle § 320a písm. a) zákoníku práce a Priority prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemocí z povolání podle § 320a písm. b) zákoníku práce na rok 2024. V souladu s ustanovením příslušných metodických postupů pro vyplácení finančních prostředků lze nyní předkládat návrhy aktivit na podporu sociálního dialogu dle písm. a) uvedeného paragrafu, respektive návrhy opatření v oblasti prevence dle písm. b). Návrhy aktivit a opatření předkládejte, prosím, Sekretariátu RHSD ČR na předepsaném formuláři do 31. března 2023 tak, aby mohl být zajištěn další schvalovací postup. Schválené priority na rok 2024 a předepsané formuláře v příloze.
Pokud se podíváme na statistiku smrtelných, vážných i ostatních úrazů několik let zpátky, tak zjistíme, že nejčastější příčinou úrazu jsou pády. Nejhorší následky mají ale pády z výšky, a to nejčastěji ze žebříku.
V souvislosti s tím, jak uveřejňujeme na našich internetových stránkách návody na vytvoření materiálu pro aplikaci předpisů BOZP v praxi, se nám množí dotazy, kde je možné podklady pro tvorbu těchto materiálů získat, nebo si alespoň ověřit platnost použitých odkazů na jednotlivé Nařízení vlády České republiky, nebo na jednotlivé Zákony týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Ve dnech 3. a 4. července 2025 se v Mělníku, V České republice, konalo setkání zástupců zemědělských komor zemí Visegrádské skupiny (V4). Setkání se zúčastnili zástupci Agrární komory ČR, Národní rady zemědělských komor (Polsko), Slovenské zemědělské a potravinářské komory a Národní agrární komory (Maďarsko).
Proč jsou potraviny v Česku tak drahé? A proč by být nemusely
Zveřejněno:09.07.2025
Potraviny v Česku jsou rekordně drahé. Ale proč vlastně? Marže řetězců, evropská byrokracie, nekontrolovaný dovoz a slabá ochrana domácí produkce — to vše tvoří koktejl, který plní nákupní košíky cenami, jež neodpovídají realitě. Naše Praha
K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.