• Zveřejněno: 08.11.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda
Odborový svaz KOVO a Asociace samostatných odborů (ASO) se 27. listopadu 2023 připojí k hodinové výstražné stávce proti krokům vlády. Zároveň na stejný den na pražské Malostranské náměstí svolají demonstraci. Po středečním společném jednání to uvedli předseda OS KOVO Roman Ďurčo a předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.
 
Na 14. listopadu je, podle Romana Ďurča, svolaná koordinační schůzka OS KOVO, Asociace samostatných odborů, Českomoravské konfederace odborových svazů ČMKOS) a dalších odborových centrál, kde budou jednat o koordinaci postupu v době protestu. Bohumír Dufek doplnil, že protest svolaný na 27. listopadu 2023 je jen začátek dalších chystaných akcí. Podle něho je těchto akcí připravených k zorganizování více. O tom mohou být novináři, a tím i naše veřejnost, informování na tiskové konferenci, která se uskuteční několik dní před zahájením odborářských protestních akcí před 27. listopadem 2023.
 
 
„Pohár trpělivosti přetekl. Je to první akce, po které budou následovat další. Chceme vládu upozornit, aby změnila svůj postup, protože padá celá ekonomika a ona do toho ještě přichází s úsporným balíčkem,“ uvedl Bohumír Dufek. Zároveň ve svém vystoupení zdůvodnil, proč se odbory, kvůli špatné politice současné vlády, zejména v oblasti ekonomiky, rozhodly k těmto protestním akcím, které, podle něho, mohou v následujícím období pokračovat, pokud vláda nevyslyší názory a připomínky odborů k její současné, zejména ekonomické politice.
 
Mimochodem, podle středeční zprávy ČTK, nejsilnější odborová centrála, tj. ČMKOS, dosud formu protestu neurčila, na 21. listopadu má naplánovaný sněm. Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu uskuteční celodenní výstražnou stávku základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by, podle nich, nebyla dostatečná pro splnění zamýšleného účelu.
 
Dá se obecně říci, že odbory vládu viní ze zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojené jsou s kroky kabinetu například v důchodech či s jeho postupem při tvorbě cen elektřiny. Jde, podle nich, také o dopady tzv. konsolidačního balíčku na firmy a domácnosti. Balíček má, podle vlády, v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun, čemuž odbory, na základě svých analýz, nevěří.
 
Odbory současnou vládu viní ze zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojené jsou s kroky vlády například v důchodech či s jejím postupem při tvorbě cen elektřiny. Jde, podle nich, také o dopady tzv. konsolidačního balíčku na firmy a domácnosti. Odbory dále namítají, že právě tento tzv. konsolidační balíček negativně postihne zaměstnance, jejich rodiny, a také důchodce a další skupiny našich občanů.
 
 
 
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Satelitní snímky polí měly ulevit byrokracii. Místo toho je kontrol dvojnásobek

  • Zveřejněno: 07.12.2023
Kontrola zemědělců z vesmíru prostřednictvím satelitů dostala po „porodních bolestech“ při spouštění letos v létě další ránu. Státní zemědělský intervenční fond si od systému AMS, který přikázala používat Evropská komise, sliboval snížení kontrol přímo na polích. iDNES

Zemědělské organizace Visegrádu znovu vyzvaly EU, aby zarazila bezcelní dovoz nekvalitní ukrajinské produkce

  • Zveřejněno: 09.12.2023
Organizace sdružující zemědělce v Česku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku se shodly, že je nezbytné řešit dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, které přes původní záměr Evropské komise ulehčit Ukrajině vývoz k tradičním odběratelům končí na evropském trhu. Vyzvaly proto své národní vlády ke společnému postupu a hájení zájmů zemědělců a potravinářů v Bruselu.