• Zveřejněno: 02.05.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zemědělci a potravináři spojili síly a představují vlastní strategický dokument – Společnou iniciativu pro konkurenceschopné zemědělství a bezpečné potraviny. Uvádí to Zemědělský zpravodaj č. 2/2025, který vydává zemědělský svaz ČR. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha ve svém článku uvádí, že vznik této společné iniciativy zemědělců a potravinářů je reakcí na selhání státu při tvorbě vize pro české zemědělství. Iniciativa představuje konkrétní priority a požadavky na spravedlivé podmínky podnikání, moderní podporu investic, snížení byrokracie, rovné obchodní prostředí a realistickou klimatickou politiku. Zároveň konstatuje, že jde o hlas většiny sektoru, který je připravený vstoupit do debaty o budoucnosti českého venkova i potravinové bezpečnosti.

Přičemž vzápětí připomíná, že v roce 2025, kdy Českou republiku čekají parlamentní volby, přišla chvíle, kdy se musel sektor zemědělství a potravinářství postavit k vlastní budoucnosti čelem. Nečekat na to, co přinese příští vláda. Té současné se na strategické úrovni příliš nedařilo.

Proč nestačí vládní strategie 2030+

Načež dále informuje o tom, že příprava aktuální strategie ministerstva zemědělství pro české zemědělství do roku 2030 a pro další roky proběhla formálně. Součástí procesu jejího vzniku nebylo ani jedno setkání se zástupci zemědělců a potravinářů. Výsledný dokument nedostatečně zodpovídá klíčové otázky, co z minulé strategie se dařilo naplňovat a proč, co se naopak nedařilo a proč. Hlavně ale strategie nedává českému zemědělství pro příští období jasnou vizi a směr.

Proto zemědělské a potravinářské organizace, vytvořily Společnou iniciativu pro konkurenceschopné zemědělství, kvalitní a bezpečné potraviny po volbách 2025. Tento dokument je nejen výčtem požadavků, ale také konkrétní vizí, která vzešla zevnitř agropotravinářského sektoru. Je odpovědí na současnou situaci, nárůst regulací, pokles konkurenceschopnosti a nedostatečné naslouchání hlasu odborníků z praxe, a vychází z toho, kde se všechny zemědělské a potravinářské organizace shodují.

Jednotný hlas sektoru

Martin Pýcha dále uvádí, že za iniciativou stojí organizace sdružující naprostou většinu producentů a zpracovatelů: Zemědělský svaz ČR, Agrární komora ČR, Společnost mladých agrárníků, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků a Potravinářská komora ČR, s podporou profesních a zájmových sdružení. Společně reprezentují více než dvě třetiny zemědělské půdy, 85 % produkce a 90 % zpracování potravin. Není to tedy názor menšiny, ale konsenzuální postoj rozhodující části sektoru.

Klíčové požadavky: méně byrokracie, spravedlivé podmínky, rovná soutěž

Podle Martina Pýchy uvedený dokument vznikl z vnitřní potřeby sektoru, který mluví hlasem těch, kdo dennodenně nesou odpovědnost za českou krajinu, domácí produkci i zaměstnanost na venkově. „Už nemůžeme dál přihlížet tomu, jak se administrativa stává hlavním zaměstnáním zemědělců, zatímco produkce kvalitních, bezpečných a cenově dostupných potravin je odsouvána na druhou kolej. Politika musí být nastavena spravedlivě, rozpočet musí reflektovat reálné náklady i konkurenční podmínky. Není možné, aby se do České republiky dovážely produkty, které nesplňují stejné podmínky, kterým čelíme my,“ uvádí Martin Pýcha.

Podle členských organizací v rámci iniciativy je třeba zachovat dvoupilířový systém podpory, a tržní pravidla musí být nastavena tak, aby obchodní řetězce nemohly diktovat podmínky, které znevýhodňují české producenty a zpracovatele. „Pokud má být Evropa zelená, pak jedině spravedlivě. Ekologická opatření mají smysl, pokud nesnižují naši konkurenceschopnost a respektují ekonomickou realitu. Nechceme výhody – chceme rovné podmínky, férové zacházení a šanci být konkurenceschopní na otevřeném trhu. Požadujeme dialog, konstruktivní, věcný, směřující k dlouhodobé stabilitě a prosperitě nejen pro zemědělce a potravináře, ale pro celý venkov a bezpečnost celé společnosti,“ objasňuje Martin Pýcha názor rozhodující většiny našich zemědělců a potravinářů.

Načež dále konstatuje, že iniciativa má přehlednou strukturu a přináší konkrétní návrhy v oblastech financování, administrace, investic, ochrany trhu, pracovní síly, klimatické politiky, infrastruktury i legislativy k půdě. Každý z bodů byl široce interně projednán a vychází z dat, zkušeností a dlouhodobého sledování vývoje v oboru.

Strategický význam agropotravinářského sektoru

„Základním výchozím bodem je uznání strategického významu našeho sektoru. Tato země se bez silného zemědělství a potravinářství neobejde – ať už z hlediska potravinové bezpečnosti, ekonomické stability nebo udržitelnosti venkova. Aktuální vláda však tento fakt dlouhodobě přehlíží. Podíl výdajů na sektor klesá, přičemž v roce 2024 činily již jen 0,5 % HDP. V době omezené spolehlivosti mezinárodních dodavatelských řetězců je zemědělství stejně strategickým odvětvím jako obrana,“ uvádí Martin Pýcha, který tak dokumentuje nečinnost současné vlády vůči zemědělskému a potravinářskému sektoru.

„V dokumentu věnujeme značnou pozornost analýze hlavních ekonomických slabin současného agropotravinářského sektoru u nás. Přidaná hodnota na hektar zemědělské půdy činí v ČR pouze 370 EUR, tedy 39 % unijního průměru. Výkonnost potravinářského průmyslu je na 55 % průměru EU. Čisté příjmy sektoru bez dotací opakovaně nedosahují výše nákladů, zatímco evropský průměr je +20 %. Nastavení zemědělské politiky navíc nepřináší kýžený efekt v růstu produktivity či přidané hodnoty, naopak podporuje preferenci neprodukčních činností. Už dnes je česká produkce na hektar 66 % evropského průměru. To jsou zásadní problémy. Zemědělci nechtějí být ´příjemci dotací´, ale ´producenti potravin´,“ uvádí Martin Pýcha v charakteristice současné ekonomické situace našeho zemědělského a potravinářského sektoru vůči konkurenci v rámci EU. Načež, dále k tomu dodává, že stávající, u nás zavedený systém, k tomu nemotivuje.

Obchodní bilance pod tlakem

Martin Pýcha dále upozorňuje, že s tím velmi úzce souvisí i struktura produkce, která je nevyvážená, kdy rostlinná výroba tvoří přes 53 %, živočišná pouze 40 %. Přičemž v českém zemědělství chybí diverzifikace celého sektoru, poukazuje na to, že klesá výměra pícnin, a také i zlepšujících plodin. V agrárním obchodu se Česká republika propadá do rekordního deficitu -45 miliard korun. To je bez tabáku ještě o cca 9 mld. Kč více. Hlavními problémovými komoditami jsou maso, ovoce, zelenina a mléčné výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Zejména obchod s masem, především vepřovým, vykazuje dlouhodobě největší záporné saldo. „V čase, kdy bychom měli zvyšovat domácí produkci, jsme svědky útlumu investic do živočišné výroby, likvidace provozů a rostoucí závislosti na dovozech z Polska, Německa, Dánska. Tento trend nelze zvrátit bez zásadní změny dotační politiky – ta musí motivovat k produkci, nikoliv k udržování stávajícího stavu,“ konstatuje Martin Pýcha.

Méně regulací prospívá podnikání

Načež dále uvádí, že tato společná iniciativa zemědělců a potravinářů se detailně věnuje také byrokratické zátěži, která je jednou z největších překážek rozvoje. Společný návrh této iniciativy počítá se snížením veškeré administrativy o 30 %, sloučením kontrol do jedné roční, zjednodušením žádostí o dotace a zrušením národních požadavků nad rámec společné zemědělské politiky. Dále požadujeme např. zrušení povinného ESG reportingu, hlášení k odlesňování a nepřiměřeně detailní taxonomie, která zatěžuje farmáře bez jakéhokoli reálného přínosu.

Rovné podmínky na trhu a férový obchod

Iniciativa zároveň požaduje, že obchodní prostředí musí být spravedlivé. To znamená, že výrobky dovážené do EU musí splňovat stejné normy jako ty, které platí pro domácí producenty, obzvlášť v případech zvýhodněných nebo bezcelních dovozů. Pokud se toto pravidlo nedodržuje, není možné konkurovat. Iniciativa požaduje zrcadlová opatření, důslednou kontrolu původu a standardů dovážených výrobků či přísnější zákon o významné tržní síle.

Investice do inovací i do lidí

Martin Pýcha dále uvádí, že samostatná kapitola, v základním dokumentu iniciativy, se věnuje investicím, a to nejen do technologií, ale i do zpracování, diverzifikace a obnovitelných zdrojů energie. „Potřebujeme modernizaci v celém řetězci, včetně budování závlah, skladovacích kapacit a logistických řešení. Stát by měl podpořit i velké infrastrukturní projekty v oblasti zpracování masa, ovoce a zeleniny. Bez toho nelze navýšit soběstačnost.

Velmi silná je i část věnovaná pracovní síle – navrhujeme daňové úlevy, nižší odvody a systém sezónní zaměstnanosti, který nebude odrazovat svojí složitostí. Klíčová je také podpora mladých farmářů a zaměstnanců u právnických osob, bez nichž nebude možné zajistit generační obměnu,“ Martin Pýcha dále objasňuje požadavky zemědělců a potravinářů, sdružených v iniciativě.

Ekologická opatření, která nebrzdí konkurenceschopnost

Podle členů iniciativy zemědělských a potravinářských organizací přijímaná klimatická opatření, by měla být realistická, to je respektovat ekonomickou realitu a nesnižovat konkurenceschopnost. „Požadujeme podporu precizního zemědělství, modernizaci závlah, uvolnění pravidel pro nové metody šlechtění (NGT) a zachování účinných přípravků na ochranu rostlin. Bez této změny hrozí snížení produkce a nárůst dovozů.

A konečně – půda. Žádáme legislativní zakotvení předkupního práva zemědělců, regulaci spekulativních nákupů a zákaz převodu půdy na subjekty mimo EU. Půda je výrobní prostředek, ne investiční komodita. Pokud ji neochráníme, ztratíme kontrolu nad potravinovou bezpečností i venkovem,“ jak, podle Martina Pýchy, jednoznačně požadují zemědělci a potravináři, kteří, jako členové iniciativy, reprezentují rozhodující část zemědělského a potravinářského sektoru v České republice.

Obtisknout hlas sektoru do programů politických stran

„Tato společná iniciativa je silným a jednotným hlasem. Nabízíme politikům i veřejnosti konkrétní návrhy a chceme, aby se staly součástí volebních programů i programového prohlášení nové vlády. Mrzí nás, že stát v těchto strategických otázkách nekoná sám od sebe. Pracujeme ale s realitou, a tak jednáme napříč politickým spektrem,“ konstatuje v závěru svého článku Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Začíná platit flexinovela zákoníku práce, upravuje výpovědní či zkušební lhůty

  • Zveřejněno: 02.06.2025

Zkušební a výpovědní lhůty, rozvrhování pracovní doby do směn, držení původní pozice rodičům malých dětí či možnost letních brigád už od 14 let upravuje ode dneška takzvaná flexinovela zákoníku práce. Navazuje na ni nařízení o započítání péče o postižené blízké a doktorského studia do praxe kvůli vyššímu platovému tarifu i předpis o volnu z práce na hledání nového místa či pro partnery při různých životních událostech.

Vydrží důchodová reforma?

  • Zveřejněno: 05.06.2025
Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů byl 5. června 2025 od 21:40 hodin hostem pořadu Máte slovo s M. Jílkovou.