• Zveřejněno: 06.05.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zapojení českého průmyslu do dostavby Jaderné elektrárny (JE) Dukovany, zpráva o pobytu a zaměstnávání cizinců u nás, dopady zavedení obchodování s emisemi EU ETS 2, opatření administrativy USA a dopady na Českou republiku, duální vzdělávání a revize vzdělávacích programů a stav jednání k revizím evropské legislativy a legislativní plán Evropské komise – to byly hlavní body programu 179. jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, které se uskutečnilo v pondělí 5. května 2025 v budově Úřadu vlády ČR v Praze.

K jednotlivým bodům jednání tripartity vystoupili: za vládu ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, za zaměstnavatele prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj a za odbory předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ministr Vlček k dostavbě JE Dukovany nejprve uvedl, že, v rámci přípravy podepsání smlouvy s korejskou firmou KHNP, je garantováno zapojení 30 % českých firem s tím, že v rámci vlastní výstavby by mělo být zapojeno až 60 % českých firem. Načež dodal, že česká vláda požaduje uzavření základních smluvních vztahů, nikoliv jen podepsání nezávazných memorand. Načež konstatoval, že při výstavbě jaderných elektráren u nás, je nutné respektovat normy platné v České republice a v EU. Neleze je obcházet, zdůraznil. Načež konstatoval, že Česká republika není schopna postavit jaderný zdroj sama To není možné, dodal.

Ministr Vlček dále uvedl, že, při dostavbě jaderných elektráren, to je i JE Dukovany, se přirozeně počítá s aktivním inženýringem, tedy s tím, že budou zajištěny veškeré nezbytnosti, které jsou potřebné při přípravě stavebního záměru významných staveb, ať už jde o výstavbu rodinných domů, či menších panelových sídlišť pro zaměstnance, zároveň i dalších potřebných menších staveb v rámci potřebné infrastruktury, jako jsou například čistírny odpadních vod, obchody, školy, školky apod. Počítá se i se zajištěním místní dopravy a dopravy do zaměstnání v dané lokalitě.

Načež dodal, že pokud jde o chystaný podpis smlouvy s korejskou firmou KHNP, který je plánován na středu 7. května 2025, oddalovat podpis smlouvy, by bylo, podle ministra Vlčka, velkou chybou.

K tomu je totiž nutné uvést i to, že v dnes, tj. v úterý bude Krajský soud v Brně rozhodovat, zda vydá předběžné opatření v souvislosti s žalobou francouzské energetické společnosti EDF na porušení podmínek výběrového řízení o dostavbě JE Dukovany. Soud by totiž mohl zablokovat středeční podpis smlouvy. Ministr Vlček nechce výsledek jednání a rozhodnutí soudu předjímat. „Respektuji právo a počkám si na rozhodnutí soudu,“ sdělil poté, v rámci diskuse, když reagoval na dotaz jednoho z novinářů.

Zaměstnavatelé požadují vyšší zapojení českých firem!

Pokud jde o stanovisko zaměstnavatelů a odborů k dostavbě JE Dukovany, od vlády požadují, aby bylo do procesu dostavby zapojeno co nejvíce českých firem.

„Zatím nevidím dostatek závazných dokumentů, které by

zvyšovaly pravděpodobnost zapojení tuzemských firem... Závazné kontrakty jsou takové, kde je skutečně závazek na jedné straně a povinnosti dalších subjektů, které musí být naplněny. Pokud mluvím s českými firmami, tak vidím, že nikdo není v této pozici. Na korejské straně jsou v tom partnerské firmy hodně daleko. Zatleskám každé skutečné smlouvě, pokud to nebudou memoranda vyjadřující touhu spolu kamarádit,“ prohlásil prezident SPD ČR Jan Rafaj pro média, a to ještě před zasedáním tripartity. Na tiskové konferenci, po jednání tripartity, ocenil postup vlády k dostavbě JE Dukovany, zklamal ho však přístup korejské firmy.

Odbory poukazují na řadu problémů při dostavbě JE Dukovany

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je podíl závazků pro české firmy nízký, a „Korejci by se měli činit,“ dodal. Prohlásil, že, podle údajů odborů, český průmysl je schopen z 50 % postavit jaderný zdroj, načež dodal, že v případě dalších potřebných činností jde o mnohem vyšší čísla, než je vládou uváděných 30 % zapojených českých firem.

Dále podotkl, že ve výstavbě jaderných zdrojů vidí odbory i možnost jejich vysokého podílu na růstu HDP v České republice. Pokud budou české firmy zapojeny, tak jak firmy, tak i jejich zaměstnanci budou odvádět do státní pokladny daně, a zároveň získáme i kompetence nejen pro výstavbu velkých jadrných elektráren, tak i pro výstavu modulárních elektráren. „Z našeho pohledu je to velmi důležité,“ zdůraznil. „Za nás by se korejská strana měla předvést v barvách české trikolory,“ dodal.

Poté Josef Středula poukázal na řadu problémů, které s dostavbou JE Dukovany souvisí. Načež poznamenal, že, pokud jde o oblasti, kde se počítá s bytovou výstavbou, s potřebnou infrastrukturou, se mezi lidmi hovoří o „králíkárnách“. Přitom, podle informací, odborů, v dané lokalitě není, v dostatečné míře, zajištěna zdravotní péče, na ambulantních specialistů, což přirozeně místním občanům přinese další roztrpčení, když oni nyní mají nedostatek lékařů, zejména ambulantních specialistů, a nyní počet obyvatel rozroste o další tisíce zaměstnanců při dostavbě elektrárny.

Dále uvedl, že již nyní se hovoří o tom, že počat zahraničních zaměstnanců, zapojených do dostavby JE Dukovany, bude činit 3,5 tisíce, podle některých údajů, jich bude až 10.000 zaměstnaců. Přičemž, podle Josefa Středuly, z toho vyplývá, že budou značné problémy, pokud jde o jejich ubytování, dále v případě výstavby potřebné infrastruktury, včetně zajištění dopravy do zaměstnání. Zdůraznil, že je nutné, ze strany českých úřadů, toto vše důkladně dozorovat, tedy, jak vše bude probíhat, tj. podle platných českých norem a předpisů. Zároveň rovněž upozornil, že české firmy, v soutěži o zakázky při zapojení do výstavby JE Dukovany, mohou být i mnohdy méně konkurenceschopné, ve srovnání s firmami z jiných částí světa. A proto znovu v závěru svého hodnocení situace, kolem dostavby JE Dukovany, zdůraznil, že je nutné zapojit český průmysl, alespoň z velké části.

Co říkají zaměstnavatelé k některým bodům tripartity?

Pokud jde o stanovisko vlády k dalším bodům jednání tripartity, ministr Vlček, v podstatě, zopakoval známá fakta, jak je vláda prezentuje v médiích.

Prezident SPD ČR Jan Rafaj, ve svém vystoupení, poukázal na současný stav evropské legislativy. Mimo jiné upozornil na vyšší uhlíkovou stopu, která vzniká dovozem potřebného zboží z daleké ciziny, zejména z Asie. Zároveň pronesl kritickou výhradu k programu Green Deal, pokud jde o zajištění čisté elektromobility v EU do r. 2035. Konstatoval, že uvedený záměr, která prosadila Evropský komise, a Evropský parlament, je naprosto nereálný. Současně, v této souvislosti, poznamenal, že je nutné změnit i přístup v EU k využití vodíku v rámci plánovaného ozdravění životního prostředí, jak nastavil Green Deal. Prohlásil, že je, naopak, nutné „zkrotit výkyvy cen emisních povolenek,“ a to, jak v případě EU ETS I, tak i EU ETS II. Připomněl, že zavedení EU ETS II prodraží nejen výrobu, ale i život občanů v zemích EU.

V případě další otázky, to je celní politiky USA, Jan Rafaj, podotkl, že zaměstnavatelé podporují názor EU o jednání o zavedení nízkých cel. Načež poznamenal, že to, čím můžeme zmírnit negativní dopady současné celní války, která, díky opatřením americké administrativy, nastala ve světě, tak jde o zmírnění těchto dopadů na nás vnitřní trh. Dále vyjádřil obavu z celní války mezi USA a Čínou. Jelikož hrozí, že levné čínské výroby zaplaví evropský, a současně i český trh. Přičemž dodal, že tyto čínské výrobky nesplňují přísné evropské normy.

Dále hovořil o problematice zaměstnávání zahraničních zaměstnanců v České republice. Načež uvedl, že nejvíce početná je u nás ukrajinská komunita, která přispívá k rozvoji české ekonomiky. Zároveň však podotkl, že je potřebné řadu záležitostí, zejména z hlediska legislativy, ještě upravit. Každopádně, jak dále zdůraznil, je nutné urychlit vízová řízení u kvalifikovaných pracovníků. Podotkl, že je zatím nízká rychlost těchto povolovacích procesů.

Přičemž ještě dodal, že pokud jde o duální vzdělávání, tak je již ve 3. čtení v poslanecké sněmovně, připravena novela školského zákona, která je, na základě podnětů z různých rezortů, od zaměstnavatelů i odbor, připravena ke schválení.

Obory upozorňují i na řadu negativních dopadů na občany!

Předseda ČMKOS Josef Středula, ve svém vystoupení, se rovněž zaměřil na otázku pobytu a zaměstnávání cizinců u nás. Konstatoval, že až dvě třetiny zahraničních pracovníků u nás pobírají mzdu, tj. do výše 25.000 Kč hrubého, což je cca 15.000 Kč čistého. Poznamenal, že v tomto směru není u nás vše v pořádku. Zdůraznil, že je nutné se zaměřit na firmy, které zneužívají zaměstnávání zahraničních pracovníků, zejména je o tzv. pracovní agentury. Zároveň poukázal na to, že, ze 70 %, jde zahraniční pracovníci u nás vykonávají nekvalifikovanou práci. K otázce celní politiky USA řekl, že je to součást plánu současné americké administrativy,

Zvýšit podstatným způsobem růst výroby na vlastním území Spojených států, což je, podle něho, správný trend. Zatímco Evropská unie prosazuje trend opačný, to je, že svojí hospodářskou politikou, zejména zaváděním řady opatření v rámci programu Green Deal, doslova vyhání evropské producenty, mimo území EU, to je především do USA, či do Asie.

V této souvislosti poznamenal, že v rámci debaty o problémech, které zažíváme v České republice, potažmo i v EU, je především zásadní otázkou debata o vývoji situace v Číně, to je z hlediska dovozu levných čínských výrobků do EU, a tudíž i k nám. Podotkl, že čeští občané, zejména ti s nízkými výdělky, pochopitelně budou hledat a kupovat levnější čínské zboží.

Pokud jde o otázku evropské legislativy, odbory opět vyjadřují svůj negativní názor na postupné zavádění norem a předpisů v rámci programu Green Deal. Vždyť emisní povolenky, které jsou vedeny pod označením EU EZS II, povedou ke zdražení výroby, zároveň nesnižují administrativní zátěž pro podniky, jak je obecně proklamováno, že je to jedním z cílů EU. Ta se, podle odborů, naopak v současné době zvyšuje. Načež odbory rovněž poukazují, že to povede i ke zdražení života řadových občanů.

Proto, jak dále Josef Středula, uvedl, na jednání příští tripartity, která by měla být počátek července t.r., je jedním z klíčových bodů jejího jednání, i balíček opatření EU ETS II. Dalším důležitým bodem bodem, který odbory prosazují, je otázka klimaticko-sociálního fondu EU, to je projednání toho, jakým způsobem, a pro koho, se budou zmírňovat negativní dopady zavedení tohoto fondu.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Ministr Lukáš Vlček: České firmy nebude možné v dostavbě Dukovan obcházet! „Korejská strana by se měla předvést v barvách trikolory,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula!

  • Zveřejněno: 06.05.2025

Zapojení českého průmyslu do dostavby Jaderné elektrárny (JE) Dukovany, zpráva o pobytu a zaměstnávání cizinců u nás, dopady zavedení obchodování s emisemi EU ETS 2, opatření administrativy USA a dopady na Českou republiku, duální vzdělávání a revize vzdělávacích programů a stav jednání k revizím evropské legislativy a legislativní plán Evropské komise – to byly hlavní body programu 179. jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, které se uskutečnilo v pondělí 5. května 2025 v budově Úřadu vlády ČR v Praze.