• Zveřejněno: 16.06.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ceny výrobců významně stouply také v květnu. U zemědělských výrobců meziročně vzrostly o 39,2 procenta. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily meziročně o 27,9 procenta a ceny stavebních prací o 13,5 procenta. Nejnižší meziroční nárůst vykázaly ceny tržních služeb pro podniky, jež vzrostly o 5,8 procenta. Podle zpravodajství serveru Novinky.cz to vychází to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V zemědělství meziročně nejvíce zdražily obiloviny, a to o 60,3 procenta, následují olejniny (o 55,9 procenta) a brambory (o 25,7 procenta).

Vzrostly i ceny skotu (o 30,7 procenta), jatečních prasat (o 23,5 procenta), mléka (o 21,8 procenta) či vajec (o 17,7 procenta).

„Ceny zemědělských výrobců předznamenávají dramatický nárůst cen potravin. To bohužel řadě rodin způsobí problémy v rodinných rozpočtech a může vést k sociálnímu napětí ve společnosti,” varoval hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Meziročně alespoň zlevnily ovoce (o 17,4 procenta) a zelenina (o 9,7 procenta).

V průmyslu se meziročně zvýšily zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

„Ceny elektřiny, plynu a páry byly vyšší o 45,8 procenta, chemických látek a výrobků o 39,1 procenta, obecných kovů a kovodělných výrobků o 34,7 procenta a dřeva, papíru a tisku také o 34,7 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 19,2 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Analytik společnosti Citfin Tomáš Volf upozornil na to, že květnový meziroční růst cen u průmyslových výrobců je nejvyšší od ledna 1992. Koncové ceny pro spotřebitele tak budou nadále růst.

„Ceny v průmyslu jsou určitým předvojem těch spotřebitelských, které v květnu meziročně vzrostly o 16 %. Dnešní data jasně ukazují, že pokud se zdražují vstupy do výroby producentům, ti to nutně musí promítnout do koncových cen pro spotřebitele. Je tedy jasné, že ceny zboží a služeb na pultech obchodů půjdou nadále nahoru,” uvedl.

Také v meziměsíčním srovnání statistici evidují nejvyšší růst cen v zemědělství, a to o bezmála šest procent, v průmyslu téměř o dvě procenta. Ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta, ceny tržních služeb pro podniky vzrostly o 0,3 procenta.

 

 

 

 

  • Zdroj: Novinky.cz
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Čeští zemědělci odmítají nové podmínky Společné zemědělské politiky EU po roce 2027. Žádají od vlády zpracování dopadové studie na české zemědělství. Nevylučují, že, na podzim, dojde k masivním protestům zemědělců!

  • Zveřejněno: 20.07.2025
Zastropování dotací a odstupňované snižování objemu podpor pro zemědělské podniky, se kterým počítá první verze budoucí evropské zemědělské politiky (SPZ), tj. na období 2028-2034, je pro české zemědělce nevýhodné, a navíc, řadu zemědělců může odradit od ochrany životního prostředí a plnění enviromentálních opatření.

Vláda má rozhodovat o strategii, se kterou zemědělci nesouhlasí. Přitom právě teď ji nejvíc potřebujeme!

  • Zveřejněno: 22.07.2025
Vláda má ve středu na svém jednání schvalovat Strategii českého zemědělství 2030+, tedy dokument, který má určovat směr celého odvětví na příští dekádu. Přestože jde o jeden z nejzásadnějších materiálů pro budoucnost českého zemědělství a venkova, Ministerstvu zemědělství se nepodařilo dosáhnout základního předpokladu jakékoli strategie – shody.