• Zveřejněno: 05.05.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zemědělský svaz ČR na dnešní tiskové konferenci v Praze vyhlásil soutěž „Odpovědně ke krajině pro rok 2021“, jejímž cílem ukázat, že produkční zemědělství hospodaří v souladu s přírodními principy a udržitelným způsobem.

„Zemědělství je základem naší civilizace už několik desítek tisíc let a jeho hlavním posláním je zajistit dostatek potravin. V posledních desetiletích vzrostl jeho význam i při údržbě krajiny a produkční zemědělci nejsou těmi, kdo krajinu poškozují. Naprostá většina zemědělců se chová odpovědně a chceme ukázat příklady, které toto tvrzení podporují,“ prohlásil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Podle slov Martina Pýchy, a současně i náměstka ředitele pro výzkum a vývoj Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) v Praze Pavla Nováka, záměrem této soutěže, jako pilotního projektu pro letošní rok, bude prezentace synergického účinku krajinných prvků spoluvytvářejících agroekologickou kostru krajiny a technologických opatření při práci s půdou. To znamená, že produkční zemědělci se ve své zemědělské činnosti podílejí i na vytváření potřebných krajinných prvků, potřebných pro jejich zvelebení a schopnost správně plnit jejich pozitivní roli při ochraně krajiny. Patří sem například přerušovací pásy, biopásy, zatravněné a ozeleněné údolnice, protierozní meze, mokřady, tůně, extenzivní sady, pásy křovin a krajinné dřeviny, které výrazně zamezují erozi v dané lokalitě a značně zvyšují biodiverzitu krajiny.

Martin Pýcha a Pavel Novák k tomu dále uvedli, že současně bude hodnocena tolerantnost konvenčního zemědělství k takovýmto žádoucím úpravám a ochota konvenčního zemědělství přijmout určitá opatření při klasickém hospodaření. Preferováno je proto současné provozování produkční zemědělské výroby a péče o stávající prvky ekologické mikrostruktury zemědělské krajiny. Všechna realizovaná opatření musí splňovat kritéria efektivity, ekonomiky a pozitivního ekologického dopadu na životní prostředí. Hodnocen bude rovněž vliv realizovaných opatření na podporu adaptace zemědělství a krajiny na klimatickou změnu a na podporu infiltrace, retence a akumulace vody v krajině, případně úsilí optimalizovat zemědělské vstupy do agro-ekosystémů, anebo úroveň dobrovolného zapojení do motivačních nástrojů Společné zemědělské politiky.

Martin Pýcha dále informoval, že do soutěže se může prostřednictvím krajské územní organizace Zemědělského svazu ČR přihlásit fyzická i právnická osoba, která hospodaří konvenčním způsobem a jejíž příjmy jsou převážně tvořeny příjmy z produkce zemědělských komodit, případně jejich dalšího zpracování. Podmínkou účasti v soutěži je, že v posledních 3 letech u účastníka nebylo zjištěno vážné porušení standardů DZES. Podnik se k účasti může přihlásit nejdříve po 3 letech od posledního přihlášení. Podmínkou účasti v soutěži je

splnění zásadních podmínek Hodnocení udržitelnosti farmy SAI.

Na tvorbě pravidel a metodiky hodnocení se, kromě Zemědělského svazu ČR, podíleli i zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, Výzkumného ústavu rostlinné výroby a České zemědělské univerzity.

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Proč jsou potraviny v Česku tak drahé? A proč by být nemusely

  • Zveřejněno: 09.07.2025
Potraviny v Česku jsou rekordně drahé. Ale proč vlastně? Marže řetězců, evropská byrokracie, nekontrolovaný dovoz a slabá ochrana domácí produkce — to vše tvoří koktejl, který plní nákupní košíky cenami, jež neodpovídají realitě. Naše Praha

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.