• Zveřejněno: 12.07.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

„Myslím si, že získání důvěry nové vlády ČR v Poslanecké sněmovně PČR ukončilo dlouhé období ne zrovna stabilní situace, které nás provázelo od říjnových voleb do Poslanecké sněmovny díky politice pravicových stran, které v podstatě nechtěly přijmout jako realitu to, že vítězné hnutí ANO bude sestavovat vládu ČR v čele se svým předsedou Andrejem Babišem. Nové vládě přejeme, aby se co nejrychleji ujala své role dát do pořádku všechny náležitosti, které se v uplynulých měsících ne vždy důrazně řešily, a to díky řadě obstrukcí některých pravicových opozičních stran. Věříme, že se to nové vládě premiéra Andreje Babiše bude dařit,“ řekl nám Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů (ASO) a předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů (OSPZV-ASO).

Podle Bohumíra Dufka prezident Miloš Zeman ve svém projevu na podporu vlády ČR velice správně ocenil, že její Programové prohlášení je zaměřeno na investiční činnost v dopravní infrastruktuře, ať již silniční nebo železniční. „Vždyť urychlení výstavby železničních koridorů je velmi důležité pro další rozvoj hospodářství České republiky,“ podotkl k tomu Bohumír Dufek.

Pokud jde o investice do energetiky, myslím si, že Česká republika bude mít finanční prostředky na výstavbu dvou bloků atomových elektráren Dukovany a Temelín. Protože se, pomalu a jistě, blíží doba, kdy skončí tak nesmyslně nastavená vysoká finanční podpora výstavby solárních panelů. Takže, lze očekávat, že tyto prostředky, které se již nebudou vydávat na rozvoj solární energie, budou předisponovány do výstavby těchto dvou důležitých jaderných bloků, neboť výroba elektrické energie z jádra je podstatou schválené energetické koncepce České republiky,“ jak dále poznamenal Bohumír Dufek.

„Také se musím zmínit i o tom, že jak se prezident Miloš Zeman ve svém projevu dotkl projektu DUNAJ – LABE – ODRA, tak naše Asociace samostatných odborů chystá na začátek září velkou konferenci o zajištění dostatku vody pro Českou republiku, pro naše zemědělství, ale i pro běžný život občanů. Právě úvahy o využití systému průplavů mezi řekami Dunaj – Labe – Odra se týkají i možnosti získání vody pro zemědělské oblasti jižní Moravy,“ řekl nám Bohumír Dufek.

V závěru našeho rozhovoru Bohumír Dufek zdůraznil, že Asociace samostatných odborů očekává od této vlády ČR, že se bude pravidelně zvyšovat minimální mzda, a že poroste životní úroveň občanů České republiky. „Na druhé straně, že se podaří zlikvidovat některé pravicové nesmysly za bývalých vlád ODS a dalších pravicových stran, a v neposlední řadě, že této vládě podaří i oddělení důchodového účtu od ostatních rozpočtů, jako tomu bylo dříve, než byly počátkem 90. let minulého století sloučeny,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

„Skvělá zpráva“ o navýšení rodičovské už neplatí. Ministryně Jana Maláčová mění názor!

  • Zveřejněno: 20.03.2019

„Skvělá zpráva, důchody stoupnou v příštím roce o 900 Kč, rodičovský příspěvek se zvýší na 300 000 Kč pro nově narozené od 1. 1. 2020, na neplatiče výživného čekají tvrdší tresty od stejného data a zálohované výživné bude od 1. 1. 2021. Dnešní koaliční rada přinesla průlom,“ napsala si na Twitter v pondělí večer ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Polské maso bude nadále pod drobnohledem, i po zrušení mimořádných opatření budou kontroly intenzivní

  • Zveřejněno: 21.03.2019

I po případném zrušení mimořádných veterinárních opatření na hovězí maso z Polska budou nadále probíhat intenzivní kontroly dovozu ze strany dozorových orgánů. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství to v reakci na ohlasy, že Česká republika rezignuje na kontroly, uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Prioritou pro něj nadále zůstává ochrana českých spotřebitelů, proto se kontroly zaměří především na rizikové skupiny potravin, zejména drůbeží a hovězí maso.

EU se musí připravit na přechodné období, v rámci zjednodušení se nabízí varianta zrušit zastropování

  • Zveřejněno: 21.03.2019

Pokud členské země zavedou tzv. redistributivní platbu na podporu malých farem, tedy zvýšené dotace na první hektary každé farmy, mohlo by se zcela upustit od zastropování přímých plateb velkým podnikům. V myšlence, která zazněla na pondělním jednání Rady ministrů zemědělství v Bruselu, vidí český ministr Miroslav Toman velký potenciál pro zjednodušení celé Společné zemědělské politiky. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství také zopakoval, že EU by se měla připravit na přechodné období, protože nová pravidla nestihne schválit včas.