• Zveřejněno: 23.11.2022

Ve dnech 20. – 22. listopadu 2022 se konalo v Praze neformální jednání vodních ředitelů členských států zemí EU, zástupců Evropské komise, států Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) a kandidátských zemí. Hlavním tématem byla Rámcová směrnice o vodách a její implementace. Cílem směrnice je zajistit, aby evropské povrchové a podzemní vody byly v dobrém stavu. Akce se uskutečnila v rámci českého předsednictví.

„Vodní ředitelé jednali o budoucnosti vodního hospodářství v Evropě. Cílem Rámcové směrnice o vodách je dosažení dobrého stavu evropských vod do roku 2027. Česká republika Rámcovou směrnici o vodách transponovala do českého právního řádu prostřednictvím vodního zákona z roku 2001,“ řekl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík.

„Diskutovali jsme i připravované úpravy evropské legislativy, zejména pak chystanou revizi Směrnice o čištění městských odpadních vod. Pro Ministerstvo životního prostředí je samozřejmě velkým tématem adaptace na změnu klimatu, zvládání klimatických extrémů,“ uvedla Eva Volfová, náměstkyně ministra životního prostředí.

Účastníci si v rámci jednání vyslechli představení dvou významných legislativních návrhů Evropské komise ke směrnici o čištění městských odpadních vod a seznamu prioritních látek, k němuž proběhla diskuse. Informováni byli o pravidelném reportingu v souvislosti s plány povodí a plány pro zvládání povodňových rizik. Velký důraz byl věnován dopadům klimatické změny na vodní hospodářství a souvisejícím adaptačním opatřením, zejména pokud jde o sucho. Česká republika si připravila prezentaci svého příkladu dobré praxe při zvládání sucha a zvyšování odolnosti vodního hospodářství vůči klimatickým změnám.

Před vlastním jednáním vodních ředitelů proběhlo slavnostní přivítání ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči. Jednání vodních ředitelů doplnila i tematická exkurze, kdy účastníci navštívili vodní nádrž Švihov, největší vodárenskou nádrž v ČR a střední Evropě, úpravnu vody Želivka a Vodní dům v Hulicích.

Na neformální setkání vodních ředitelů členských států EU o týden později naváže setkání mořských ředitelů a jejich společné jednání s vodními řediteli, které proběhne on-line formou 29. listopadu 2022. Jeho důležitým bodem bude rámcová směrnice o strategii pro mořské prostředí. Jejím cílem je zajistit, aby evropské mořské vody také dosáhly dobrého environmentálního stavu. Toto setkání bude s českým předsednictvím v Radě EU spolupořádat Francie a Švédsko.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.

Plodiny není čím chránit před škůdci, plísněmi nebo pleveli. Agrární komora ČR vyzvala ministra zemědělství, aby řešil evropské zákazy přípravků

  • Zveřejněno: 14.07.2025
Žně jsou teprve v začátcích, ale na rostlinách už se projevuje jejich oslabení, které může snížit výnosy, a tím i objem letošní sklizně obilovin, olejnin a dalších plodin. Kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu a ošetřování rostlin je totiž stále méně těch, které skutečně zabírají vůči škůdcům, plísním nebo plevelům.

Sladká lavina z Ukrajiny děsí české cukrovary, zvýší se kvóty na dovoz

  • Zveřejněno: 15.07.2025
Plánované zvýšení bezcelních kvót na dovoz ukrajinského obilí, vajec, drůbeže, ale hlavně cukru vadí českým potravinářům. Už v současnosti devastuje levný cukr z Ukrajiny tuzemské cukrovarníky, varuje prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. iDNES