• Zveřejněno: 22.04.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministryně financí Alena Schillerová se znovu pokusí o zrušení takzvané superhrubé mzdy, návrh chce předložit koalici do konce června. Její návrh bude počítat i se snížením daně z příjmu z hrubé mzdy z dnešních asi 20 na 19 procent. Podle zpravodajství České televize ministryně naopak definitivně opustila plán spojovat zrušení superhrubé mzdy se zvýšením zdravotního pojištění a s rušením plateb za státní pojištěnce.

Pro vysvětlení musíme uvést, že superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů.

„Určitě bych se vracela k tomu, co máme ve vládním prohlášení, v koaliční smlouvě. To znamená ke snížení na 19 procent,“ prohlásila v České televizi Alena Schillerová. Považuje za klíčové ujasnit si, zda to je priorita vlády, ale sama předpokládá na základě programového prohlášení, že ano.

Ze zpravodajství České televize dále vyplývá, že superhrubou mzdu zatím vláda nezruší. Změny ve zdanění plánuje až na příští rok. Přitom se ještě na začátku března se zdálo, že ministryně financí snahu o zrušení superhrubé mzdy vzdává. Nepodařilo se jí totiž svázat snížení daní se zrušením plateb státu zdravotním pojišťovnám za děti nebo důchodce. Nyní se ale chystá přece jen největší daňovou reformu od roku 2008 předložit.

Podle ministryně Aleny Schillerové součástí debaty o zrušení superhrubé mzdy musí být i diskuse o tom, zda na tuto situaci bude připraven i státní rozpočet. Protože jeho stabilita může nakonec ovlivnit rozhodnutí vlády ČR o tom, zda zrušit či nezrušit superhrubou mzdu. Podle původních výpočtů ministerstva financí z února letošního roku, tak by veřejné rozpočty zrušením superhrubé mzdy přišly o 22 miliard korun, což je významný částka, která by chyběla v rozpočtu a přitom by vláda ČR musela posoudit, čím by to v příjmech státního rozpočtu nahradila. Navíc, vláda musí počítat i s tím, že dochází ke zpomalení ekonomiky, což potvrzují prognózy ministerstva financí i ČNB. Když vezme do úvahy priority, které si vláda pro letošní rok naplánovala, což bude stát desítky miliard korun, pro její rozhodování to nebude lehká situace.

Ministerstvo financí upozorňuje, že zrušení superhrubé mzdy by přineslo do peněženek zhruba čtyř milionů občanů několik stokorun navíc.

Vzhledem k možným komplikacím při sestavování státního rozpočtu, to je, zda příjmy budou stačit na pokrytí plánovaných výdajů, a to i při plánovaném schodku 40 mld. Kč, se zatím postoj druhé koaliční vládní strany, tj. ČSSD, jeví jako zdrženlivý.

Ale, jak to v životě chodí, nakonec vše rozhodne ekonomika.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Poptávka po mléčných produktech klesla zhruba o pětinu

  • Zveřejněno: 29.05.2020

Producenti mléka se nyní potýkají s klesajícími cenami komodity. Vlivem koronavirové krize klesl odbyt mléčných výrobků, jako jsou smetana nebo sýr, v restauracích a dalších stravovacích zařízeních. Zvýšený odbyt jogurtů v domácnostech úbytek nevyrovnal. Podle portálu Zemědělec to uvedl na čtvrteční tiskové konferenci v Praze předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha s tím, že poptávka klesla zhruba o pětinu. S problémy se však potýkají nejen producenti mléka, ale i chovatelé masného skotu.

Sněmovna schválila sdílená pracovní místa a další změny zákoníku práce

  • Zveřejněno: 29.05.2020

Poslanci schválili změny v zákoníku práce. Zakotvili například sdílená pracovní místa nebo nová pravidla pro dovolené. Nyní dolní komora zrychleně jedná o dalších zákonech, které mají zmírnit ekonomické dopady koronavirové krize. Jde například o tříměsíční odpuštění sociálních odvodů menším firmám. Uvedla to Česká tlevize ve svém zpravodajství.

Návrh zavést povinný podíl českých potravin v obchodech vyvolává velké spory

  • Zveřejněno: 29.05.2020

Poslanecká sněmovna PČR by měla ve třetím čtení projednat novelu zákona o potravinách. Velký ohlas vzbuzuje pozměňovací návrh, který předpokládá zavedení povinného podílu 55 procent českého zboží na pultech od příštího roku. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Tématu se věnoval ve čtvrtek večer i pořad Devadesátka ČT24.