• Zveřejněno: 16.01.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

V Národním muzeu v Praze se ve čtvrtek sešli premiéři zemí Visegrádské čtyřky, připojil se k nim také rakouský kancléř Sebastian Kurz. Zdůraznil, že pro jeho zemi je důležité, aby peníze z fondu, kterým chce EU kompenzovat přechod od uhlí, nesměřovaly na jadernou energii.

Podle zpravodajství České televize Česká republika, Slovensko a Maďarsko při setkání premiérů Visegrádské čtyřky a rakouského kancléře konstatovali, že chtějí posilovat význam jádra ve svém energetickém mixu. Rakousko, ústy svého kancléře Sebastiana Kurze, dalo najevo, že naopak usiluje o celoevropský odklon od jaderné energetiky.

„Hovořili jsme i o fondu EU, který má financovat odklon Evropy od uhlí. Považujeme za správné, aby jednotlivé státy přecházely od uhlí k ekologičtějším způsobům zásobování energií. Pro Rakousko je velice důležité, aby se nepodporovala jaderná energie, ale aby se z těchto financí podporovaly obnovitelné zdroje energie,“ zdůraznil rakouský kancléř.

Sebastian Kurz nicméně považuje za běžné, že sousední země se v řadě věcí shodují a v jiných záležitostech se naopak neshodnou. Je podle svých slov hrdý na to, že Rakousko bude první zemí, která nebude vyrábět energii z uhlí. „A pokud jde o cíle, jsme na jiné linii než země Visegrádu,“ řekl rakouský kancléř. Myslí si, že fond v rámci EU vznikne, ale nebude podporovat jadernou energii.

Jak dále Česká televize ve svém zpravodajství uvedla, po schůzce všech pěti politiků následuje pracovní oběd s tím, že v odpoledních hodinách bude samostatně jednat v Kramářově vile v Praze český premiér Andrej Babiš a rakouský kancléř Sebastian Kurz. Podle vyjádření Úřadu vlády ČR mají předsedové vlád obou zemí debatovat právě o klimatické politice EU. Zatímco země Visegrádu se staví opatrně k evropskému cíli dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, nová rakouská vláda si stanovila za cíl dospět k uhlíkové neutralitě země o deset let dříve.

V otázce energetiky jsou rovněž představy V4 a Vídně odlišné. Česká republika, Slovensko i Maďarsko uvažují o posilování významu jádra ve své energetice. Nová rakouská vláda lidovců a Zelených se v programovém prohlášení zavázala, že stavbě nových a rozšiřování současných jaderných elektráren v Evropě bude bránit všemi politickými i právními prostředky.

Pro Českou republiku není jiná cesta než jádro, říká k tomu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Česká republika plánuje dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech. Polský premiér Mateusz Morawiecki po setkání v Praze uvedl, že Rakousku závidí skladbu jeho energetického mixu, zdůraznil ale, že rozdíly mezi oběma zeměmi pramení hlavně z geologických a klimatických podmínek.

  • Zdroj: česká televize
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.

Plodiny není čím chránit před škůdci, plísněmi nebo pleveli. Agrární komora ČR vyzvala ministra zemědělství, aby řešil evropské zákazy přípravků

  • Zveřejněno: 14.07.2025
Žně jsou teprve v začátcích, ale na rostlinách už se projevuje jejich oslabení, které může snížit výnosy, a tím i objem letošní sklizně obilovin, olejnin a dalších plodin. Kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu a ošetřování rostlin je totiž stále méně těch, které skutečně zabírají vůči škůdcům, plísním nebo plevelům.

Sladká lavina z Ukrajiny děsí české cukrovary, zvýší se kvóty na dovoz

  • Zveřejněno: 15.07.2025
Plánované zvýšení bezcelních kvót na dovoz ukrajinského obilí, vajec, drůbeže, ale hlavně cukru vadí českým potravinářům. Už v současnosti devastuje levný cukr z Ukrajiny tuzemské cukrovarníky, varuje prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. iDNES