• Zveřejněno: 04.03.2021
Přibližně deset procent zaměstnanců se odmítá nechat povinně testovat na koronavirus, uvedl krajský předseda organizace Asociace samostatných odborů Liberec Milan Šubrt. Firmy s 250 a více zaměstnanci přitom mají od úterý povinnost na pracovišti lidi testovat. „Začínáme mít problém s tím, že se nám tvoří skupina lidí, kteří testování odmítají,“ postěžoval si pro CNN Prima NEWS.
Šubrt dále doplnil, že mu denně chodí tabulky z firem a fabrik, kolik zaměstnanců je pozitivních. „Ta čísla narůstají, není to málo lidí. Někteří zaměstnanci však říkají, že se testovat nechtějí a ani nebudou, je ale důležité, aby s tím začali,“ zdůraznil.

Pokud firma nebude své zaměstnance pravidelně testovat, hrozí jí podle nového pandemického zákona opakovaná pokuta ve výši půl milionu korun. „Případně může být podnik uzavřen, což nechceme. Zaměstnanci, kteří by neměli vážný, například zdravotní, důvod, a přesto testování odmítli, mohou dostat pokutu až 50 tisíc korun,“ uvedl Šubrt. Zaměstnanec však také může být okamžitě propuštěn.

„Zaměstnanci jako by nechápali, že je situace vážná. Nevidíme důvod, proč by se nenechali testovat jednoduchým antigenním testem,“ dodal Šubrt. Jiní naopak testování přivítali. Například Česká pošta má v plánu do pátku otestovat všech 27 tisíc zaměstnanců, včetně brigádníků. „Na testy chodím pravidelně, takže jsem očekávala, že výsledek bude negativní,“ uvedla jedna z pracovnic pošty.

Ve firmě Benteler Jablonec nad Nisou zaměstnance testují antigenními testy již od listopadu. „Testy ukázaly pár pozitivních lidí, kteří byli okamžitě doporučeni do domácího ošetření. Zmapovalo se, s kým byli v kontaktu, a pak se udělala karanténa i další opatření,“ uvedla předsedkyně odborové organizace.

Zatím se ještě nemusí testovat úředníci ministerstev, Úřadu vlády nebo třeba Hradu. „Navrhneme, aby vláda schválila, že od 10. března to bude povinné i pro pracovníky státních úřadů,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Kvůli možnému testování státních zaměstnanců se nakonec v pátek mimořádně sejde vláda.

Rozhovor na CNN Prima News s Milanem Šubrtem, ASO

  • Zdroj: CNN Prima News
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Odbory a zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby prodloužila Antivirus do konce června

  • Zveřejněno: 12.04.2021

Odbory a zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby prodloužila Antivirus do konce června, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na tiskové konferenci po jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity. Podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) je na případném prodloužení shoda. Během dnešního zasedání tripartity zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů jednali o dalším postupu a opatřeních v covidové epidemii.

Tripartita řešila stav epidemické situace a podporu ekonomiky

  • Zveřejněno: 12.04.2021
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se v pondělí 12. dubna 2021 sešli prostřednictvím videokonference na jednání tripartity. Sociální partneři diskutovali programy na podporu regionů, zaměstnavatelů i zaměstnanců, velké dopravní stavby, řešení kůrovcové kalamity, dopady Zelené dohody pro Evropu nebo aktuální stav epidemické situace.

Startuje program na podporu podnikatelů Covid 2021, připraveno je šest miliard korun

  • Zveřejněno: 12.04.2021
Podnikatelé mohou od pondělní deváté hodiny ranní začít žádat o podporu z nového programu Covid 2021. Získat budou moci příspěvek 500 korun na zaměstnance na den za dobu od 11. ledna do 31. března. Podmínkou vstupu do programu je propad tržeb za leden až březen alespoň ve výši padesáti procent proti stejnému období loňského, nebo předloňského roku.