• Zveřejněno: 04.03.2021
Přibližně deset procent zaměstnanců se odmítá nechat povinně testovat na koronavirus, uvedl krajský předseda organizace Asociace samostatných odborů Liberec Milan Šubrt. Firmy s 250 a více zaměstnanci přitom mají od úterý povinnost na pracovišti lidi testovat. „Začínáme mít problém s tím, že se nám tvoří skupina lidí, kteří testování odmítají,“ postěžoval si pro CNN Prima NEWS.
Šubrt dále doplnil, že mu denně chodí tabulky z firem a fabrik, kolik zaměstnanců je pozitivních. „Ta čísla narůstají, není to málo lidí. Někteří zaměstnanci však říkají, že se testovat nechtějí a ani nebudou, je ale důležité, aby s tím začali,“ zdůraznil.

Pokud firma nebude své zaměstnance pravidelně testovat, hrozí jí podle nového pandemického zákona opakovaná pokuta ve výši půl milionu korun. „Případně může být podnik uzavřen, což nechceme. Zaměstnanci, kteří by neměli vážný, například zdravotní, důvod, a přesto testování odmítli, mohou dostat pokutu až 50 tisíc korun,“ uvedl Šubrt. Zaměstnanec však také může být okamžitě propuštěn.

„Zaměstnanci jako by nechápali, že je situace vážná. Nevidíme důvod, proč by se nenechali testovat jednoduchým antigenním testem,“ dodal Šubrt. Jiní naopak testování přivítali. Například Česká pošta má v plánu do pátku otestovat všech 27 tisíc zaměstnanců, včetně brigádníků. „Na testy chodím pravidelně, takže jsem očekávala, že výsledek bude negativní,“ uvedla jedna z pracovnic pošty.

Ve firmě Benteler Jablonec nad Nisou zaměstnance testují antigenními testy již od listopadu. „Testy ukázaly pár pozitivních lidí, kteří byli okamžitě doporučeni do domácího ošetření. Zmapovalo se, s kým byli v kontaktu, a pak se udělala karanténa i další opatření,“ uvedla předsedkyně odborové organizace.

Zatím se ještě nemusí testovat úředníci ministerstev, Úřadu vlády nebo třeba Hradu. „Navrhneme, aby vláda schválila, že od 10. března to bude povinné i pro pracovníky státních úřadů,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Kvůli možnému testování státních zaměstnanců se nakonec v pátek mimořádně sejde vláda.

Rozhovor na CNN Prima News s Milanem Šubrtem, ASO

  • Zdroj: CNN Prima News
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Změna termínu předložení návrhů projektů § 320a písm. b) zákoníku práce pro rok 2026 - nový termín do 27.7.2025

  • Zveřejněno: 25.06.2025

Návrhy projektů je nutné zaslat na přiloženém formuláři B nejpozději do 27. července 2025 na adresu: valdecka.blanka@cmkos.cz   (Původní termín byl do 30. června 2025.)

Předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody ČR na svém 178. jednání, které se konalo dne 5. května 2025 na Úřadu vlády ČR, mj. schválilo „Priority prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pro rok 2026“ k naplnění ustanovení § 320a písm. b) zákoníku práce.

Zaměstnavatelské a odborové organizace mají možnost připravit do 30. června 2025 návrhy projektů, které budou obsahovat návrhy konkrétních opatření ke snížení rizika vzniku pracovního úrazu/nemoci z povolání, popis klíčových aktivit projektů a rozpočet potřebný k realizaci projektu. Bližší informace k jednotlivým prioritám najdete v přiloženém dokumentu – Návrh priorit….

 

Agrární komora ČR vyzvala premiéra a ministra financí, aby zabránili rozpadu evropské zemědělské politiky po roce 2027

  • Zveřejněno: 30.06.2025
Na evropské úrovni se začíná řešit, jak bude vypadat evropský zemědělský rozpočet na příští období let 2028 až 2034 a na něj navazující evropská zemědělská politika. V kuloárech se už nyní mluví o razantních změnách, které se mají týkat její struktury a financování, což může narušit architekturu celého evropského zemědělství včetně českého, a tím i zajištění přístupu lidí k bezpečným, udržitelným a cenově dostupným potravinám na celém kontinentu.