• Zveřejněno: 29.05.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Producenti mléka se nyní potýkají s klesajícími cenami komodity. Vlivem koronavirové krize klesl odbyt mléčných výrobků, jako jsou smetana nebo sýr, v restauracích a dalších stravovacích zařízeních. Zvýšený odbyt jogurtů v domácnostech úbytek nevyrovnal. Podle portálu Zemědělec to uvedl na čtvrteční tiskové konferenci v Praze předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha s tím, že poptávka klesla zhruba o pětinu. S problémy se však potýkají nejen producenti mléka, ale i chovatelé masného skotu.

Martin Pýcha proto vyzval, aby zpracovatelé a obchodníci upřednostnili tuzemské potraviny a nedováželi je ze zahraničí. Pokud je dovážejí, prohlubují negativní dopady způsobené koronavirovou krizí na chovatele a tím i na českou krajinu a venkov.

Na tiskové konferenci zaznělo, že chovatelé skotu si již léta stěžují na nízké výkupní cena mléka zpracovateli. Proto se také hledají různé varianty, jak podporu pro chovatele, případně pro mlékárny, zvýšit. Podle Martina Pýchy jednou z možných cest je navýšení dotací pro producenty „kvalitnějšího“ mléka v režimu jakosti Q, na které ale dosáhnou prakticky všichni větší čeští producenti, a do kterého letos stát dal 400 milionů korun. Zemědělcům už částečně pomohlo, že Správa státních hmotných rezerv vypsala tendry na 4000 tun sušeného mléka.

Česká republika z hlediska produkce mléka a chovu skotu na maso podle svazu dosahuje míry soběstačnosti zhruba 130 procent. Martin Pýcha v této souvislosti upozornil, že jde pouze o ukazatel vztažený k tuzemské spotřebě. Výrazně horší situace, podle Martina Pýchy, je u těchto surovin zpracovaných na potraviny. Je to dáno především tím, že dlouhodobě podíl hovězího masa a masných a mléčných výrobků zpracovaných v zahraničí stoupá. Naši zemědělci na to reagují vývozem kvalitní suroviny, o kterou je v zahraničí zájem.

Martin Pýcha rovněž poznamenal, že zemědělci si zatím svou mlékárnu, o které mluvil Zemědělský svaz ČR v minulosti, kupovat nebo stavět nebudou. Nyní se s možností zemědělské mlékárny, podle Martina Pýchy, čeká na spojení odbytových družstev Viamilk z Hradce Králové a Morava z Vyškova, jejichž fúzi loni v listopadu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí by pak záviselo na spojeném družstvu, které by bylo největším hráčem na trhu.

  • Zdroj: portál Zemědělec
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.

Plodiny není čím chránit před škůdci, plísněmi nebo pleveli. Agrární komora ČR vyzvala ministra zemědělství, aby řešil evropské zákazy přípravků

  • Zveřejněno: 14.07.2025
Žně jsou teprve v začátcích, ale na rostlinách už se projevuje jejich oslabení, které může snížit výnosy, a tím i objem letošní sklizně obilovin, olejnin a dalších plodin. Kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu a ošetřování rostlin je totiž stále méně těch, které skutečně zabírají vůči škůdcům, plísním nebo plevelům.

Sladká lavina z Ukrajiny děsí české cukrovary, zvýší se kvóty na dovoz

  • Zveřejněno: 15.07.2025
Plánované zvýšení bezcelních kvót na dovoz ukrajinského obilí, vajec, drůbeže, ale hlavně cukru vadí českým potravinářům. Už v současnosti devastuje levný cukr z Ukrajiny tuzemské cukrovarníky, varuje prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. iDNES