• Zveřejněno: 27.07.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Pokles počtu pracovníků v zemědělství byl loni 1,2 procenta, bylo jich tak zhruba 99 tisíc. Podle portálu Zemědělec to uvádí Zpráva o stavu zemědělství (tzv. Zelená zpráva), kterou dostane pro informaci vláda. Předloni to vypadalo, že se počet pracovníků stabilizoval, loni však podobně jako většinově v posledních dvou dekádách znovu klesl. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé jsou na vině i nižší mzdy, mladší ročníky hledají jinou práci než jejich dědové. Průměrný plat v zemědělství se loni podle zprávy meziročně zvýšil o zhruba 1800 Kč na 27 200 korun.

Zelená zpráva dále uvádí, že zatímco zaměstnanci v rezortu zemědělství pobírali v průměru 27.200 Kč, v průmyslu to bylo 33.941 Kč a v národním hospodářství celkem dokonce 34.125 Kč. Pozitivní skutečností je, že rezort zemědělství dosáhl shodného meziročního nárůstu mezd v relativním vyjádření (o 7,1 procenta) s národním hospodářstvím celkem, zatímco průmysl s nárůstem 6,0 procenta na ně ztratil cca jeden procentní bod. Podíl žen zaměstnaných v zemědělství loni, podle této zprávy, stoupl o 0,8 procentního bodu, v agrárním sektoru tak činil 29,2 procenta, po započítání myslivosti a souvisejících činností pak 31,8 procenta. Nejvíce pracovníků, a to 41,7 procenta, je ve věku mezi 45 a 59 lety, následují třicetiletí až čtyřiačtyřicetiletí pracovníci, kterých je 29,4 procenta. Ve věku nad 60 let bylo pracovníků 15,8 procenta.

Podle Gabriely Dlouhé se v zemědělství špatně hledá nová pracovní síla, starší ročníky odchází bez náhrad do důchodu. Zároveň konstatovala, že mzdy v zemědělství jsou dlouhodobě pod průměrem a vzhledem k cenám zemědělských výrobců a tlakem na tyto ceny díky dovozům za predátorské ceny z okolních zemí, je zvyšování mezd pozvolné a pomalejší než v jiných odvětvích. Navíc jsou, podle ní, zemědělci dlouhodobě dehonestováni, nemají tak mnohdy chuť v práci pokračovat.

Zpráva monitoruje také dosažené vzdělání pracovníků, ale s ročním zpožděním. Předloni tak mělo 50,9 procenta zaměstnanců středoškolské vzdělání bez maturity, 26,6 procenta s maturitou, 13,2 procenta vysokoškolské a 7,6 procenta základní, nebo nedokončené základní vzdělání.

  • Zdroj: portál Zemědělec
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Proč jsou potraviny v Česku tak drahé? A proč by být nemusely

  • Zveřejněno: 09.07.2025
Potraviny v Česku jsou rekordně drahé. Ale proč vlastně? Marže řetězců, evropská byrokracie, nekontrolovaný dovoz a slabá ochrana domácí produkce — to vše tvoří koktejl, který plní nákupní košíky cenami, jež neodpovídají realitě. Naše Praha

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.