• Zveřejněno: 28.06.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Co je potřebné a čeho ubývá, se stává cennějším. Podle serveru Novinky.cz v současné době lze ještě pořád relativně levně si pořídit zemědělské pozemky. Dají se koupit za 30, 40, 50 korun za metr čtvereční. U této cenové hladiny jde ale většinou o spoluvlastnické podíly. Nejlepší pozemky s vysokou bonitou a jedním vlastníkem se nabízejí za 70 i 100 korun za metr čtvereční.

Někteří investoři do zemědělské půdy, kteří nejsou farmáři, sázejí na rozšiřování výstavby bytů a rodinných domů či rozpínavost komerčních areálů. Ornou půdu kupují s tím, že se dříve či později změní územní plán a jeden metr čtvereční pořízený za desetikoruny pak prodají za tři, pět nebo také třeba šest tisíc korun za metr čtvereční. Někteří proto pořizují i menší celky na mnoha místech.

Průměrná tržní cena zemědělské půdy podle analýzy společnosti Farmy.cz za loňský rok přesáhla 29 Kč za metr čtvereční, což představuje meziroční nárůst o 16 procent. Překvapovala zejména dynamika. Vzrůst cen o 7,4 procenta ve třetím čtvrtletí 2021 byl totiž nejvyšším čtvrtletním růstem od roku 2017.

U nejkvalitnějších půd a pozemků vhodných parametrů, případně u pozemků v blízkosti velkých měst pak ceny loni přesahovaly i 50 Kč/m2. Za letošní pololetí ovšem ceny, soudě podle veřejných nabídek, už zase povyskočily.

Nejdražší zemědělské pozemky jsou v okolí Prahy, dále pak v okresech Olomouc, Hradec Králové, Kolín, Mladá Boleslav. Dražší jsou i zemědělské pozemky v blízkosti hranic s Bavorskem a Rakouskem, zejména v okresech Tachov a Cheb.

Kolem Nymburku, jehož okolí je rovinaté a tradičně zemědělské, je podle cenové kalkulačky Farmy.cz cenové rozpětí mezi 35 a 47 Kč/m2. V okrese Písek pak 32 až 44 Kč/m2, v Blansku 29 až 39 Kč/ m2, Chotěboři 28 až 38 Kč/m2, u Loun 32 až 43 Kč/m2.

Cenová rozpětí se mohou lišit i v rámci jedné oblasti. Zatímco například kolem Sedlčan se podle kalkulačky Farmy.cz pohybují ceny orné půdy od 29 do 39 Kč/m2, tak v nedaleké Radíči je to 26 až 35 Kč/m2.

Například na serveru Sreality.cz se aktuálně nabízí v celé ČR k prodeji více než tisíc polí s celkovou výměrou od 10 tisíc metrů čtverečních výše. Od dvaceti tisíc metrů čtverečních jich z toho je kolem 540.

Například za 3/4 polí o celkové výměře 24.300 m2 v Jankově na Benešovsku požaduje prodávající 900 tisíc korun, tedy zhruba 37 Kč/m2.

Ucelené pozemky bez spoluvlastníků v Hostomicích pod Brdy v okrese Beroun mají 24.656 m2 a cenovka hlásá 2.330.000 Kč (95 Kč za m2).

Relativně velké sousto, ovšem s výhledem na velký zisk někdy v budoucnu, je nabídka polí o celkové výměře 174.477 m2 v Břeclavi a Ladné (Jihomoravský kraj).

„Jedinečná investiční příležitost. Část pozemků je vedena jako koridor územní rezervy pro možné budoucí umístění dopravní infrastruktury a některé pozemky jsou vedeny jako zastavěné území,“ uvádí makléřka ze společnosti Přímý prodej půdy. Cena činí 12.250.000 Kč (70 Kč za m2).

V Toužimi se nabízí jedna čtvrtina na polích 33.752 m2 za 1.215.072 Kč (36 Kč za m2). Ovšem pozemky o celkové výměře 54 742 m2 u obce Pila rovněž na Karlovarsku, které jsou prodávány jako celek bez spoluvlastníků, už stojí 5.560.000 Kč (102 Kč za m2).

„Zájem o akvizice farem a zemědělských společností se zvýšil, přičemž celková nabídka zemědělské půdy v roce 2021 mírně klesla. Prodej se zrychluje. Zvýšená poptávka po nákupu je zejména od nezemědělských investorů,“ konstatovala analýza Farmy.cz.

Zatímco od roku 2014 podíl nezemědělských investorů na převodech půdy realizovaných za tržní ceny trvale klesal a stále více převažovali zemědělci, v roce 2020 se tento trend podle Farmy.cz obrátil a už v roce 2021 činil podíl nezemědělských investorů 48 procent.

  • Zdroj: Novinky.cz
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Hlavním důvodem vysokých cen potravin jsou drahé energie. Výzva vládě k jednání o efektivní pomoci podnikům!

  • Zveřejněno: 11.08.2022

Proč se ceny potravin zvyšují v Česku rychleji než jinde v Evropě? Proč je tuzemská sazba DPH na potraviny jedna z nejvyšších v EU? Proč čeští zemědělci a potravináři přestávají být konkurenceschopní v rámci evropského trhu? O tom diskutovali prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová, prezident Agrární komory ČR Jan Doležal a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Profesní komory totiž uspořádaly Kulatý stůl k cenám potravin, na kterém vyzvaly vládu k řešení situace.

Zemědělci a potravináři jsou v nejistotě ohledně kompenzací cen energií

  • Zveřejněno: 12.08.2022

Zemědělci a potravináři stále nemají žádné signály od vlády o tom, že české firmy dostanou od státu kompenzace vysokých cen energií. Státům EU to umožňuje takzvaný dočasný krizový rámec a několik zemí toho využilo. Podniky jsou také ve velké nejistotě, zda budou mít dostatek plynu pro svou produkci. Podle zprávy ČTK to novinářům řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal a prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Cena pšenice klesla na úroveň před válkou. Čeští pekaři nezlevní, protože na vině je hlavně drahá energie

  • Zveřejněno: 12.08.2022

Pekaři v Česku neplánují zlevňovat pečivo ani přes klesající ceny pšenice na burze. Podle Svazu pekařů a cukrářů, jak odvysílal a zároveň uvedl na svém webu Český rozhlas, je spíš pravděpodobné, že ceny pečiva ještě naopak porostou. Pekařům totiž zdražují vstupní suroviny, jako je máslo, kmín nebo sůl. Výrazně na ně pak doléhá zdražování elektřiny a plynu. Právě na něm jsou přitom pekaři závislí. Některým u plynu stouply náklady o víc než 300 procent.