• Zveřejněno: 23.09.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ceny energií se propisují do všech sektorů potravinářství. Je tak vysoce pravděpodobné, že se cena másla vyšplhá až k 80 korunám, varoval v pořadu „Co na to vaše peněženka“ televize CNN Prima NEWS generální ředitel mlékárenské skupiny Interlacto Martin Hudík. Podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové by mělo dojít k zastropování cen energií také pro firmy.

„Ceny potravin jsou spojené s nárůstem cen energií. Pokud by došlo k zastropovaní (cen energií pro firmy – pozn. red.) na celoevropské úrovni, což by bylo ideální, tak se ceny aspoň stabilizují,“ uvedla Dana Večeřová.

S tím v pořadu „Co na to vaše peněženka“ souhlasil i Martin Hudík. „Dokud se nezajistí standardní ceny energií nebo nezastaví jejich růst, nemáme jinou šanci než promítat náklady do cen výrobků. 80 korun za máslo je velmi reálný scénář,“ varoval.

Podle obou expertů se totiž do ceny másla propisuje vysoká cena mléka. Ta kromě energií roste v závislosti na cenách hnojiv i pohonných hmot. „Máme dlouhodobě dobré vztahy se zemědělci. Doufám, že se nebudou muset obracet do ciziny,“ uvedl Martin Hudík. Pokud by to udělali, Česká republika by prý v tomto ohledu mohla stát nesoběstačnou.

Večeřová doplnila, že pakliže by zemědělci přistoupili k regulaci počtu krav v tuzemsku, jen špatně by se chov v budoucnu obnovoval.

Mlékárenstvím to prý ale nekončí. „Mlékaři musí chladit, zdraží i pekaři, pečení je energeticky náročné. Masozpracovatelský sektor potřebuje vařit i chladit,“ vysvětlila divákům tohoto pořadu CNN Prima NEWS prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová, když hovořila k otázce, kde nejspíše vzniknou další problémy.

„Podražit musí vše, nárůsty tu jsou a pokud chceme, aby nerostla cena, musí se něco zastavit. Pokud vláda neudělá kroky, musíme zdražovat, jinak je to neudržitelný stav,“ apeloval na vládu generální ředitel mlékárenské skupiny Martin Hudík.

Podle obou expertů se do ceny másla se propisuje vysoká cena mléka, do níž se, kromě růstu cen energií, promítá i růst cen hnojiv a pohonných hmot. „Máme dlouhodobě dobré vztahy se zemědělci. Doufám, že se nebudou muset obracet do ciziny,“ uvedl Martin Hudík v narážce na to, že by někteří čeští zemědělci z regionů blízkých k pohraničí mohli své mléko prodávat a expedovat například do sousedního Bavorska v Německu. Pokud by to udělali, Česká republika by prý v tomto ohledu mohla stát nesoběstačnou, varoval.

Dana Večeřová ho doplnila s tím, že jestliže by zemědělci přistoupili k regulaci počtu krav v tuzemsku (ke snížení jejich počtu – pozn. red.), jen špatně by se chov v budoucnu obnovoval.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Změna termínu předložení návrhů projektů § 320a písm. b) zákoníku práce pro rok 2026 - nový termín do 27.7.2025

  • Zveřejněno: 25.06.2025

Návrhy projektů je nutné zaslat na přiloženém formuláři B nejpozději do 27. července 2025 na adresu: valdecka.blanka@cmkos.cz   (Původní termín byl do 30. června 2025.)

Předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody ČR na svém 178. jednání, které se konalo dne 5. května 2025 na Úřadu vlády ČR, mj. schválilo „Priority prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pro rok 2026“ k naplnění ustanovení § 320a písm. b) zákoníku práce.

Zaměstnavatelské a odborové organizace mají možnost připravit do 30. června 2025 návrhy projektů, které budou obsahovat návrhy konkrétních opatření ke snížení rizika vzniku pracovního úrazu/nemoci z povolání, popis klíčových aktivit projektů a rozpočet potřebný k realizaci projektu. Bližší informace k jednotlivým prioritám najdete v přiloženém dokumentu – Návrh priorit….

 

Agrární komora ČR vyzvala premiéra a ministra financí, aby zabránili rozpadu evropské zemědělské politiky po roce 2027

  • Zveřejněno: 30.06.2025
Na evropské úrovni se začíná řešit, jak bude vypadat evropský zemědělský rozpočet na příští období let 2028 až 2034 a na něj navazující evropská zemědělská politika. V kuloárech se už nyní mluví o razantních změnách, které se mají týkat její struktury a financování, což může narušit architekturu celého evropského zemědělství včetně českého, a tím i zajištění přístupu lidí k bezpečným, udržitelným a cenově dostupným potravinám na celém kontinentu.