• Zveřejněno: 17.09.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Chovatelé nosnic v reakci na sněmovní souhlas zákazu klecových chovů slepic od roku 2027 nevylučují protestní akce, sdělila, podle zpravodajství České televize, tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá.

Agrární komoru ČR, podle Gabriely Dlouhé, mrzí to, že nejde o evropský zákaz, čeští chovatelé tak budou v konkurenční nevýhodě. Poukazuje mimo jiné na to, že do voliér se na stejnou plochu vejde o třetinu méně slepic než do klecového chovu, což se promítne na provozních nákladech. Chovatelé jenom na přestavbu podle ní budou potřebovat zhruba čtyři miliardy korun. Ty by v budoucnu mohl nabídnout evropský rozvojový program.

Část chovatelů podle ní s chovem skončí, podle předchozích odhadů by mohlo jít až o třetinu. Tím se zhorší soběstačnost České republiky v této komoditě, upozornila Gabriela Dlouhá.

Jednou ze společností, která zvažuje ukončení chovu, je i koncern Agrofert. „Agrofert bude respektovat platnou legislativu, nicméně stále zvažujeme, že podnikání v této oblasti ukončíme a své chovy nosnic prodáme,“ sdělil tiskový mluvčí společnosti Agrofert Karel Hanzelka. Pokud nepřijme Evropská unie plošný zákaz, budou se do Česka vozit levná vejce z jiných evropských států, uvedl Karel Hanzelka.

Firma podle něj ročně vyprodukuje 195 milionů vajec z klecových chovů, což je zhruba desetina spotřeby. „Vajec z podestýlkových chovů dodáme na trh 35 milionů. V součtu tedy 230 milionů a stále méně než desetina celkové spotřeby. Z hlediska objemu produkce všech vajec jsme mezi českými výrobci na čtvrtém místě,“ dodal Karel Hanzelka.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ochráncům ve středu ve sněmovně doporučil, aby se snažili přemluvit evropské orgány a pomohli mu za zákaz lobbovat v Bruselu. Sněmovna tak v doprovodném usnesení s Tomanovým souhlasem podpořila celoevropský zákaz chovů nosnic v klecích do roku 2030.

Agrární komora ČR uvádí, že ve státech mimo EU se v takzvaných neobohacených klecích, tedy v horší kvalitě než v EU, chová 90 procent nosnic. V EU to je 47 procent, v Česku 69 procent nosnic. Soběstačnost České republiky je kolem 82 procent. Agrární komora ČR se také obává zdražení vajec pro spotřebitele ze strany obchodních řetězců.

Agrární komora ČR nevylučuje protesty, které plánovala už před středečním jednáním sněmovny. Bude ale záležet na nákazové situaci ohledně koronaviru.

  • Zdroj: Česká televize
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Bez programu Antivirus by nezaměstnanost dosáhla 10 procent, tvrdí předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza

  • Zveřejněno: 23.10.2020

Kdyby v České republice nefungoval program Antivirus, byla by dnes desetiprocentní nezaměstnanost, řekl ve čtvrtek v pořadu Interview ČT24 prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Tomáš Prouza. Zároveň kritizoval vládu za špatnou komunikaci. Podle jeho slov lidé vnímali jarní vypnutí ekonomiky mnohem lépe než současná omezení.

Unijní ministři se dohodli na podmínkách dosažení klimatické neutrality

  • Zveřejněno: 24.10.2020

Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se v pátek shodli na podmínkách dosažení klimatické neutrality do poloviny století. Zástupci unijních vlád odsouhlasili společný postoj k takzvanému klimatickému zákonu, který vytyčuje cestu k postupnému a závaznému „vynulování“ emisí skleníkových plynů. Členské země budou dále o konečné verzi normy vyjednávat s Evropským parlamentem.