• Zveřejněno: 13.08.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vepřové maso zdražuje. Důvodem je výskyt afrického moru v Číně, která tak musí nakupovat v Evropě. Podle zpravodajství serveru Seznam Zprávy cena vepřového masa stoupá k novému rekordu. Zatímco v lednu se na burze vepřové půlky prodávaly za 1,36 eura na kilogram – dnes je to 1,85 eura. Například cena za kýtu bez kosti od ledna vyrostla už o 42 procent. A zdražování není u konce.

Zpráva serveru Seznam Zprávy dále uvádí, že důvod tohoto zdražení je jasný. Je to kvůli výskytu afrického moru prasat, který celosvětově zvedá ceny, protože poptávka převyšuje nabídku. „Výskyt afrického moru je na celém východě – Vietnam, Korea, Kambodža a Čína. Kvůli africkému moru tam museli utratit 10 procent veškeré produkce zvířat. Proto se obrací na Evropu,“ vysvětlil serveru Seznam Zprávy Karel Pilčík, předseda Českého svazu zpracovatelů masa.

Ale ani Evropě se africký mor nevyhýbá. Výskyt byl hlášen například i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku či Belgii. Česká republika je jedinou zemí na světě, která si s africkým morem poradila a kde se z divokých prasat nerozšířil na vepře domácí a podařilo se ho vymýtit.

V nejbližších dnech navíc zdraží nejen vepřové maso, ale i masné výrobky, u kterých cenové výkyvy vždy přichází se zpožděním. „U vepřového masa je obchod trochu zvláštní. Odběratelé akceptují cenu masa a není problém, že se změní z týdne na týden a vyskočí třeba o deset centů. U výrobků to ale vždy trvá déle. Až několik měsíců,“ dodává Karel Pilčík s tím, že teď však přichází doba, kdy poroste i cena výrobků.

Například jeden kilogram vepřové plece výrobci ještě v lednu nakupovali za 34 korun. V srpnu už stojí 47 korun – tedy téměř o 38 procent více. Stejné je to i u kýty. Na začátku ledna za ni výrobci platili 53 procent. Dnes už je kilogram vyjde na 76 korun.

Plný nárůst cen však výrobci do svých uzenin a dalších výrobků promítnout nemohou. Obchodníci to totiž nedovolí. „Nějakých 15 až 17 procent by bylo správné, ale takovou cenu výrobci nedostanou,“ říká Karel Pilčík s tím, že uzeniny podle něj zdraží o deset až patnáct procent.

  • Zdroj: seznam.cz
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Poslanecká sněmovna schválila rozpočet, přidala na sociální služby. Návrhy opozice zamítla

  • Zveřejněno: 05.12.2019

Poslanci schválili ve středu návrh státního rozpočtu na rok 2020, který počítá se schodkem 40 miliard korun. Zákonodárci navrhli více než 150 dílčích přesunů peněz mezi kapitolami, zejména kvůli školství a sociálním službám. Naprostá většina jich však neuspěla. Návrhy opozice neprošly, bylo schváleno jen několik dříve předjednaných změn od rozpočtového výboru či návrhů KSČM. Pro návrh hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 82 hlasů. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky Miloš Zeman, který již dříve uvedl, že tak učiní.

Průměrná mzda stoupla na 33.697 korun. Dvě třetiny zaměstnanců na ni ale nedosáhnou

  • Zveřejněno: 04.12.2019

Průměrná mzda v České republice se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33.697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2163 korun více než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta. Podle zpravodajství České televize údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Přičemž Česká televize upozorňuje, že obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Analytici očekávali, že reálný růst mezd zpomalí pod čtyři procenta.

Pokud má zdravotnictví plnit svoji roli a funkci, nutně musí dostat více peněz!

  • Zveřejněno: 06.12.2019

Rozhovor s předsedkyní OS zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkovou:

*Krizový štáb 9 proti kolapsu zdravotnictví nebyl spokojen s tím, co ministerstvo zdravotnictví navrhovalo pro zajištění chodu systému zdravotnictví v roce 2020. Požadovali jste další peníze navíc. Jak na to ministerstvo zdravotnictví reagovalo a jaký je výsledek?