• Zveřejněno: 17.04.2020

Doporučení svazové inspekce BOZP

Předcházení ohrožení života a zdraví zaměstnanců při práci § 101, zákoníku práce č. 262/2006 Sb. v platném znění:

  • Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na RIZIKA možného ohrožení jejich života a zdraví , které se týkají výkonu práce.
  • Péče o bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci uložená zaměstnavateli zvláštními předpisy je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností všech vedoucích pracovníků na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají.
  • 102 …zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci k předcházení RIZIKŮM ohrožení zdraví zaměstnancům.
  • veškeré náklady spojené s péčí o bezpečnost práce a ochranu zdraví nesmí zaměstnavatel převádět přímo a nebo nepřímo na zaměstnance, hradí je výhradně zaměstnavatel. !!!

Přednostně upozorňujeme, že i ve stavu NOUZE v ČR je ze strany zaměstnavatelů nutné stále zajišťovat péči o bezpečnost a zdraví zaměstnanců.

  • 104 … poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů …

Není-li možné rizika odstranit nebo omezit kolektivní ochranou, je zaměstnavatel povinen vybavit zaměstnance příslušnými potřebnými OOPP. OOPP jsou ochranné prostředky, které musí zaměstnance dostatečně chránit před riziky poškození zdraví a nesmí jim bránit v práci.

Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům dostatek mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a to zejména v situaci stavu NOUZE !!!

OOPP, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje poskytuje zaměstnavatel zaměstnancům zásadně BEZPLATŇE podle vlastního vnitřního předpisu – seznamu, zpracovaného na základě vyhodnocení RIZIK. Poskytování výše uvedených prostředků nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním krytím.

Veškeré náklady na poskytnuté OOPP, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje jsou považovány jako náklady na výrobu a jsou odpočitatelnou částkou z daní (Zákon 258/2001 Sb. o ochraně veřejného zdraví).

Svazová inspekce BOZP doporučuje v této krizové době: 

  1. Všichni zaměstnavatelé musí zvýšenou péčí dbát o zdraví své a zdraví svých zaměstnanců.
  1. Důsledně plnit vládní rozhodnutí ohledně ochrany proti KORONAVIRU.
  1. Důrazně upozorňujeme na to, aby si každý zaměstnavatel upravil svůj vnitřní předpis pro poskytování OOPP, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů a možná RIZIKA v návaznosti na poskytování prostředků na ochranu zdraví zaměstnanců rozšířil v návaznosti na vyhlášený NOUZOVÝ stav o poskytování ochranných roušek, respirátorů a podobných pomůcek.
  1. OS PZV – ASO ČR, jeho svazová inspekce BOZP tady není od toho, aby zajišťovala potřebné prostředky pro ochranu zdraví zaměstnanců, ale pro to, aby kontrolovala, zda zaměstnavatelé tyto prostředky zaměstnancům poskytují a zda je zaměstnanci používají.

 

 

Bohumír Velčovský

svazová inspekce BOZP

OSPZV – ASO ČR

Telefon: 737 274 032

email: velcovsky.bohumir@seznam.cz

Přílohy:
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Změna termínu předložení návrhů projektů § 320a písm. b) zákoníku práce pro rok 2026 - nový termín do 27.7.2025

  • Zveřejněno: 25.06.2025

Návrhy projektů je nutné zaslat na přiloženém formuláři B nejpozději do 27. července 2025 na adresu: valdecka.blanka@cmkos.cz   (Původní termín byl do 30. června 2025.)

Předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody ČR na svém 178. jednání, které se konalo dne 5. května 2025 na Úřadu vlády ČR, mj. schválilo „Priority prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pro rok 2026“ k naplnění ustanovení § 320a písm. b) zákoníku práce.

Zaměstnavatelské a odborové organizace mají možnost připravit do 30. června 2025 návrhy projektů, které budou obsahovat návrhy konkrétních opatření ke snížení rizika vzniku pracovního úrazu/nemoci z povolání, popis klíčových aktivit projektů a rozpočet potřebný k realizaci projektu. Bližší informace k jednotlivým prioritám najdete v přiloženém dokumentu – Návrh priorit….

 

Agrární komora ČR vyzvala premiéra a ministra financí, aby zabránili rozpadu evropské zemědělské politiky po roce 2027

  • Zveřejněno: 30.06.2025
Na evropské úrovni se začíná řešit, jak bude vypadat evropský zemědělský rozpočet na příští období let 2028 až 2034 a na něj navazující evropská zemědělská politika. V kuloárech se už nyní mluví o razantních změnách, které se mají týkat její struktury a financování, což může narušit architekturu celého evropského zemědělství včetně českého, a tím i zajištění přístupu lidí k bezpečným, udržitelným a cenově dostupným potravinám na celém kontinentu.