• Zveřejněno: 14.04.2020

Je a nebo není ochranná rouška osobní ochranný pracovní prostředek schváleného typu?

Tato skutečnost není nikde definována ani uvedena. Všeobecně se hovoří o ochraně úst a nosu proti kapénkové nákaze, čili je to prostředek ochrany zdraví.

  • § 106, zákoníku práce č. 262/2006 Sb., v odstavci 4), ukládá zaměstnancům povinnost dbát o svou vlastní bezpečnost a ochranu zdraví a i bezpečnost a zdraví svých spolupracovníků. V odst.d), je dále uvedeno -dodržovat stanovené bezpečné pracovní postupy, používat přidělené pracovní prostředky, osobní ochranné pracovní prostředky a další ochranná zařízení pro ochranu života a zdraví a tyto svévolně nevyřazovat z provozu.

 Z mého pohledu svazového inspektora BOZP je ochranná rouška ochranným prostředkem před kapénkovou nákazou – infekcí zaměstnanců a všech občanů ČR.

 Pokud jsou občané ČR povinni, dle nařízení vlády ČR ze dne 9.4.2020 tyto ochranné roušky používat, jedná se o prostředek ochrany života a zdraví a nikoliv o ochranný pracovní prostředek schváleného typu.

 

Bohumír Velčovský

svazová inspekce BOZP

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Firma z Táborska přesně řídí pohyb zemědělských strojů, je to šetrnější k půdě

  • Zveřejněno: 10.08.2020
Firma Eurofarms Agro-B z Vlastiboře na Táborsku používá při hospodaření technologie precizního zemědělství. Kombajny i traktory mají GPS. Díky tomu je přesně řízen pohyb strojů po pozemcích, postupy jsou šetrnější k půdě a u pšenice jsou díky tomu v průměru o 300 kilogramů vyšší výnosy. Firma spotřebuje i méně pesticidů a hnojiv. Do těchto technologií dosud společnost investovala zhruba deset milionů korun. ČTK to řekl jednatel Eurofarms Agro-B Vojtěch Říha.

Agrární komora požaduje, aby se zemědělské dotace přestaly počítat do základu daně z příjmu

  • Zveřejněno: 11.08.2020
Zemědělství už dlouho vězí v bažině paradoxu. Jde o životně důležitou oblast, nikdo si nemůže říci, že se zřekne jídla; bez farmářů by nebyl život. A zároveň, třebaže každý na světě je zákazníkem, jde o hluboce prodělečný obor, jenž se neuživí bez státní podpory a dotací. Už kvůli vysoké náchylnosti na každý vnější podnět – úrodu ničí moc deště i málo deště, přílišné horko i přílišná zima. Čeští farmáři nyní apelují na vládu, aby jim dopřála další úlevu. Nový prezident Agrární komory Jan Doležal by rád, aby se dotace vyjmuly ze zdaňovacího základu pro výpočet daně z příjmu.

Asociace samostatných odborů je pro zrušení superhrubé mzdy a pro snížení věku odchodu žen do důchodu kvůli jejich péči o děti!

  • Zveřejněno: 11.08.2020

Zrušení superhrubé mzdy a otázka snížení věku odchodu žen do důchodu kvůli počtu dětí zazněla na nedávném 9. sjezdu Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR), a to jak během jednání delegátů sjezdu, tak i na následné tiskové konferenci, které se zúčastnili vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová a předseda OSPZV-ASO ČR Bohumír Dufek, který je zároveň i předsedou odborové centrály - Asociace samostatných odborů (ASO). Vzhledem k tomu, že v řadě médií byl spíše prezentován názor ministryně financí Aleny Schillerové, proto jsme dnes požádali o stanovisko k těmto dvěma otázkám předsedu ASO Bohumíra Dufka.