• Zveřejněno: 25.09.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Platební agentura Ministerstva zemědělství ČR, tj. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), už vyplatila zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, přes půl miliardy korun. Je to zhruba 80 procent nahlášených škod. Další pomoc přišla od Lesů ČR, které lidem poskytují dřevo na nové krovy, na otop, případně sto tisíc korun. Takto už rozdělily více než 34 milionů korun.

Podle tiskové zprávy Ministerstva zemědělství ČR zemědělci zasažení tornádem v červnu letošního roku už dostali celkem půlmiliardovou zálohu od SZIF z programu Tornádo. Nejvíce peněz šlo na přírodní katastrofou těžce poničené Břeclavsko, kam platební agentura zaslala téměř 400 milionů korun. Zemědělský resort poskytuje poškozeným zemědělcům, potravinářům a výrobcům krmiv zatím 80procentní zálohu za zničené budovy, stroje, zvířata, pěstované plodiny a zásoby.

„Zálohy směřujeme co nejrychleji k těm, kteří utrpěli při tornádu škody na polích, sadech, zemědělském vybavení nebo hospodářských zvířatech. Odškodňujeme například zemědělce z jižní Moravy, kteří přišli o sady a vinice. Podporu poskytujeme i zemědělcům z Ústecka, kterým živelní pohroma poničila chmelnice. Kompenzujeme škody na halách, sklenících, nosných konstrukcích, mechanizaci i technologiích. Chceme nahradit až plnou výši ztrát,“ řekl k tomu ministr zemědělství Miroslav Toman.

Doklady prokazující nárok na celou 100procentní dotaci budou žadatelé moci podávat od 1. října 2021 do 30. září 2022 prostřednictvím Portálu farmáře. Budou tak mít dostatek času na obnovu, pořízení nebo výstavbu poničených budov a zařízení. Na základě dokladů prokazujících nárok na dotaci provede SZIF zúčtování a žadatel obdrží rozhodnutí o doplatku nebo s ním bude zahájeno vratkové řízení. Na odškodné byla částka 1,5 miliardy korun, zájem poškozených dosáhl do výše přes 600 milionů korun.

Pomoc poskytují aktivně i Lesy ČR. Podnik nabídl buď dřevo na nové krovy, nebo sto tisíc korun a také palivové dřevo. Lesy ČR vyplatily 34,1 milionů korun, doručily na pily 1.700 m3 kulatiny a žadatelům 800 m3 palivového dřeva. Aktuálně se pomoci lidem postiženým tornádem věnují zaměstnanci Lesního závodu Židlochovice. Žádosti vyřizují neprodleně po přijetí a s poškozenými komunikují o případném dodání doplňujících podkladů. Žádosti je možné podávat do konce letošního roku, postup je zveřejněný na podnikovém webu Lesy ČR.

Miroslav Svoboda

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Změna termínu předložení návrhů projektů § 320a písm. b) zákoníku práce pro rok 2026 - nový termín do 27.7.2025

  • Zveřejněno: 25.06.2025

Návrhy projektů je nutné zaslat na přiloženém formuláři B nejpozději do 27. července 2025 na adresu: valdecka.blanka@cmkos.cz   (Původní termín byl do 30. června 2025.)

Předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody ČR na svém 178. jednání, které se konalo dne 5. května 2025 na Úřadu vlády ČR, mj. schválilo „Priority prevence rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pro rok 2026“ k naplnění ustanovení § 320a písm. b) zákoníku práce.

Zaměstnavatelské a odborové organizace mají možnost připravit do 30. června 2025 návrhy projektů, které budou obsahovat návrhy konkrétních opatření ke snížení rizika vzniku pracovního úrazu/nemoci z povolání, popis klíčových aktivit projektů a rozpočet potřebný k realizaci projektu. Bližší informace k jednotlivým prioritám najdete v přiloženém dokumentu – Návrh priorit….

 

Agrární komora ČR vyzvala premiéra a ministra financí, aby zabránili rozpadu evropské zemědělské politiky po roce 2027

  • Zveřejněno: 30.06.2025
Na evropské úrovni se začíná řešit, jak bude vypadat evropský zemědělský rozpočet na příští období let 2028 až 2034 a na něj navazující evropská zemědělská politika. V kuloárech se už nyní mluví o razantních změnách, které se mají týkat její struktury a financování, což může narušit architekturu celého evropského zemědělství včetně českého, a tím i zajištění přístupu lidí k bezpečným, udržitelným a cenově dostupným potravinám na celém kontinentu.