• Zveřejněno: 04.05.2022
„Zemědělci jsou pod tlakem cen a markety chtějí stále cenu před rokem,“ tvrdí předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Sám považuje zemědělství za důležitou komoditu soběstačnosti a vyzval, aby Evropa upustila od potravinové globalizace. Odmítá, aby hordy kamionů dále vozily po Evropě zboží, které je Česká republika sama schopna nabídnout.
 
Jak jsou na tom tedy čeští zemědělci? „Na přímou otázku, přímá odpověď. Velice špatně, protože jsou pod tlakem obrovsky zvyšujících se cen nákladů do výroby a na druhé straně jak zpracovatelé, tak supermarkety chtějí neustále stejnou cenu, která byla před rokem,“ řekl Dufek s tím, že do výroby se promítá i cena plynu a nafty: „Zemědělství spotřebuje obrovské množství nafty. Zemědělci měli každý rok zelenou naftu, což byla cena hluboko pod 35 korun litr a ta letos chybí, vláda zatím zemědělcům zelenou naftu nedala,“ připomněl.

I přesto věří, že čeští zemědělci těžkou dobu zvládnou, protože dojde k posunu v cenách. „Chceme, aby se nejednalo o smršť navýšení cen potravin, což by se projevilo inflací a táhlo by inflační očekávání. Jsem optimista, přál bych si, aby dobře zapršelo a aby byla dobrá sezona. Je potřeba – a tady to říkám dopředu, jako jsem odhadl, že do konce dubna zastaví Rusko část plynu – aby Ukrajina mohla dělat maximum pro úrodu a sklizeň a použít toto obilí na trzích. A Rusko bude dělat vše, aby tomu zabránilo,“ uvedl Bohumír Dufek.

Někteří malí zemědělci se nestydí prodávat litr mléka za 30 korun

V posledních měsících je diskutována i problematika dotací a jejich rozdělení mezi velké a menší zemědělce. Šéf samostatných odborů se domnívá, že jde o skutečný bratrovražedný boj mezi malými a velkými. „A mně je to absolutně líto, protože se to děje místo, aby se dohodli. Já vždy budu preferovat malé zemědělce, ale nemůžeme to dělat takovým způsobem, jaký připravilo Ministerstvo zemědělství nyní. Redistributivní platby chtějí 23 procent, ale my potřebujeme mít potraviny. Zemědělci na tom naštěstí v tuto chvíli nejsou tak špatně, ale co není, může být a pak je třeba se o trh rozdělit rovnoměrně. A navíc je nesmysl, že by větší firmy měly větší dotace, než ti menší,“ sdělil s tím, že menší zemědělci dostávají na hektar více peněz, a pokud pěstují v biokvalitě, dostanou i další příspěvky. Dufek už minule pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že velcí výrobci potravin potřebují dostatečnou podporu státu.

Předsednictvo Asociace soukromého zemědělství České republiky uvedlo, že je vytvářen falešný obraz o tom, jak jsou důležité pouze velké podniky, a proto má smysl se u nich zabývat státní pomocí. „Nejenže je to urážlivé a nevkusné vůči tisícům menších i středních zemědělců, které by naopak měly tyto organizace zastupovat a hájit, ale především to není pravda. Stačí se podívat kamkoli do Evropy – páteří zemědělství a zabezpečení potravin jsou běžné zemědělské podniky a klasické rodinné farmy, kde je i ukrytý další potřebný produkční a jiný potenciál,“ uvádí na svých webových stránkách.

Avšak podle Dufka je v tuto chvíli důležitý každý zemědělský podnik. „Ale jestliže někdo dělá malou část výroby, nemůže si vyskakovat jako ti, kdo dělají velkou část – hlavně v otázkách cen. Za druhé někteří malí zemědělci se nestydí prodávat litr mléka za 30 korun, což je nehorázné. Za třetí v tuto chvíli je jednoznačně důležité podívat se na zemědělství jako na produkci potravin, protože část chybějící produkce, která v Evropě určitě bude, je potřeba nahradit českou produkcí. A za čtvrté bych připomněl, že zemědělství bude muset změnit svůj postup. Nemůže se žádná půda dávat do klidu, když nevíme, jaká bude výroba obilovin a podotýkám, že to není o Evropě, ale i o Africe, kam se velká část produkce vyvážela. Nejsem ten, kdo se bojí asociace soukromého zemědělství. Rád bych si s nimi podiskutoval o některých věcech, protože jejich lži o řepce a dalších zemědělsko-potravinářských systémech nejsou pravdivé,“ zdůraznil odborář.

Změna zemědělské politiky

Z pohledu českého občana je prý jedno, kdo bude obilí na trh dodávat, důležité je, aby bylo dostupné. Zemědělství je dle Dufka nutno vnímat jako produkci důležitých komponentů, které budou alespoň částečně vyrovnávat trh s plynem a ropou. „Budeme muset stavět celý energetický mix a zemědělství bude jedním ze segmentů, které vyrábějí bioplyn, jenž se vyčištěný dává do sítě. Pokud to zemědělci nepochopí, je mi to upřímně líto, protože to není jen o krajině a potravinách, ale i dalších produktech. Také jsem přesvědčen, že je potřeba předělat zemědělskou politiku, dávat půdu do klidu na zelenou krajinu je nesmysl,“ varoval.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Za-25-koupili-kure-za-100-prodali-Podvod-na-lidi-Odborar-a-bic-na-kseft-701100

  • Zdroj: Parlamentnilisty.cz
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Čeští produkční zemědělci jsou zde od toho, aby produkovali kvalitní české potraviny. Vláda by to měla respektovat!

  • Zveřejněno: 26.06.2022

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR uspořádaly nedávno, 8. června 2022, v Praze významnou protestní akci, během níž obě nevládní společenské organizace, které zastupují zájmy českých produkčních zemědělců, vyslovily zásadní a ostrý nesouhlas se zemědělskou politikou současné vlády premiéra Petra Fialy. Dalším spoluorganizátorem této protestní akce byl i Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR, který hájí zájmy zaměstnanců v českém zemědělství a potravinářství.

Lidé kupují ornou půdu s cílem prodat ji později za stavební parcely!

  • Zveřejněno: 28.06.2022

Co je potřebné a čeho ubývá, se stává cennějším. Podle serveru Novinky.cz v současné době lze ještě pořád relativně levně si pořídit zemědělské pozemky. Dají se koupit za 30, 40, 50 korun za metr čtvereční. U této cenové hladiny jde ale většinou o spoluvlastnické podíly. Nejlepší pozemky s vysokou bonitou a jedním vlastníkem se nabízejí za 70 i 100 korun za metr čtvereční.