• Zveřejněno: 14.03.2024

Praha, 14. března 2024 - Zemědělský svaz ČR hodnotí kroky vlády ČR, které zveřejnila včera v souvislosti se zemědělstvím, jako posun správným směrem. Jde však jen o dílčí změny, které nemohou svou podstatou významně ovlivnit negativní situaci, ve které se evropské a tím i české zemědělství ocitlo. Tyto dílčí úpravy proto nemohou odradit zemědělce od dalších protestů.

„Zcela nepochybně vnímáme pozitivně, že se Česká republika přihlásila k zmírnění podmínek pro vyčleňování orné půdy mimo produkci, ale nedojde-li zároveň k razantnímu řešení nestability evropského trhu s některými komoditami, včetně nekontrolovaných dovozů z Ruska přes třetí země, bude mít tato změna jen nepatrný dopad. Je také nutné uvést, že rozvolnění je ze strany institucí EU navrženo výhradně pro tento rok a přichází poměrně pozdě. Řada zemědělců se zavázala k vyčlenění dvouletých úhorů v loňském roce a musí je nadále udržet i letos, tudíž mohou tuto změnu využít jen okrajově. Bude tedy třeba zvážit i případné prodloužení tohoto režimu pro delší časové období,“ uvedl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

U podpory dojného skotu Ministerstvo zemědělství tvrdí, že dokládání účasti chovatelů v některém z režimů hospodaření/kvality bude automatizované a sníží se byrokracie. Zde je třeba připomenout, že v minulosti takový požadavek u těchto podpor nebyl – byl zaveden po nástupu této vlády a přestože jej EU nevyžaduje, musí jej chovatelé prokazovat, ač zautomatizovanou formou. V tomto kontextu se jeví pomoc ministra Výborného jako hašení neuvážených kroků jeho stranického kolegy ministra Nekuly.

„Za správný krok považujeme opatření na bilancované používání fosforečných a dusíkatých hnojiv, avšak rozpočet na toto opatření je nízký a bude zajímavé sledovat, zda budou zemědělci motivováni se do smysluplného opatření zapojit. V tomto ohledu však Ministerstvo zemědělství zcela rezignovalo na spuštění opatření na precizní zemědělství, které bylo široce diskutováno v uplynulých letech. To považujeme za nesprávný krok, protože by právě precizní zemědělství mělo ještě větší přínos pro racionální nakládání s hnojivy a případně i s přípravky na ochranu rostlin, včetně pozitivního vlivu na životní prostředí,“ dodává Pýcha.

Za velmi důležité pokládá Zemědělský svaz ČR odložení nového systému ochrany půdy před erozí k roku 2025. Zde opět musí ministr Výborný řešit nepochopitelnou profesní chybu předchozího ministra zemědělství Nekuly, který by svým rozhodnutím ukončil chov dojného skotu na Vysočině a některých dalších oblastech ČR a významně snížil produkci cukrové řepy, potažmo cukru v Česku.

„Co však balíček úprav Společné zemědělské politiky (SZP) neobsahuje je úprava nástrojů pro redistribuci prostředků z přímých plateb dle velikostních charakteristik zemědělských farem. Stávající nastavení významně poškozuje středně velké zemědělce. Ministerstvo zemědělství tento aspekt SZP odmítlo řešit, přestože nám bývalý ministr Nekula v době příprav nové SZP tvrdil, že v budoucnu bude prostor pro úpravy, ukáže-li se, že systém nebyl nastaven správně. To je z našeho pohledu naprosto nepochopitelné,“ uzavírá Martin Pýcha.

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Proč jsou potraviny v Česku tak drahé? A proč by být nemusely

  • Zveřejněno: 09.07.2025
Potraviny v Česku jsou rekordně drahé. Ale proč vlastně? Marže řetězců, evropská byrokracie, nekontrolovaný dovoz a slabá ochrana domácí produkce — to vše tvoří koktejl, který plní nákupní košíky cenami, jež neodpovídají realitě. Naše Praha

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.