• Zveřejněno: 04.01.2023

Ve vyjádření Agrární komory ČR (AK ČR) a Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU) se uvádí:

Nákaza ptačí chřipky se šíří po celé Evropě včetně České republiky, kde bylo od začátku letošního roku zaznamenáno již několik ohnisek. Doposud největším ohniskem je komerční chov na Tachovsku, který provozuje společnost Česká drůbež, a kde bude muset být utraceno všech 740 tisíc nosnic. To znamená 15 procent z celkového počtu slepic chovaných v zemědělském sektoru v České republice, což může způsobit krátkodobý výpadek vajec na trhu. Česko je součástí evropského jednotného trhu a není v produkci vajec soběstačné. Tudíž šíření nákazy napříč státy ovlivňuje cenový vývoj vajec i drůbežího masa a produktů z něj. Problém může být také s obnovou hejn, protože kvůli šíření nákazy a nucené likvidaci rodičovských chovů např. v sousedním Německu začíná být nedostatek násadových vajec.

Pro spotřebitele je také nezbytné připomenout, že tepelnou úpravou masa a vajec a dodržením základních pravidel hygieny se vir spolehlivě likviduje. Zásadní je v tuto chvíli zabránit dalšímu šíření nákazy do dalších chovů. Agrární komora ČR proto důrazně doporučuje chovatelům drůbeže striktní dodržování zásad biologické bezpečnost v komerčních i domácích chovech a zamezení kontaktu s volně žijícím ptactvem. Situaci sledujeme a pravidelně komunikujeme se Státní veterinární správou,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

 

  • Zdroj: Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Agrošmejdi přitvrzují. Snaží se tlačit nepravdivými informacemi na prodej půdy

  • Zveřejněno: 12.03.2026
Podnikatelé s manipulativními praktikami, kteří se snaží přemluvit vlastníky k prodeji půdy, jsou nyní podle Zemědělského svazu ČR aktivnější. Cílem je podle zástupců svazu buď aby vlastníci prodali půdu pod reálnou cenou, buď kvůli lživé informaci, nebo hrozbě soudy dalším vlastníkům půdy. iDNES

Prohlášení Myslivecké komise Agrární komory ČR

  • Zveřejněno: 14.03.2026
Zástupci klíčových organizací hospodařících v krajině varují před úbytkem biodiverzity a rostoucími škodami způsobenými chráněnými i invazními druhy. Vyzývají vládu a odpovědné instituce k rychlým, systémovým krokům a omezení byrokracie. 

Neúměrná ochrana jednoho druhu zvířat znamená likvidaci jiného druhu zvěře! Podle myslivců, rybářů a chovatelů hospodářských zvířat to porušuje koloběh v přírodě!

  • Zveřejněno: 17.03.2026

Neúměrně vysoká ochrana některých dravců, zejména vlků, jak v minulosti stanovily předpisy EU, znamená, že se snižuje druhová rozmanitost v přírodě, neboť, díky tomu, dochází v přírodě k úbytku volně žijící zvěře, ptactva a ryb, což se přirozeně týká i České republiky. Zároveň však, díky ztrátě plachosti vlků, dochází u nás i k značným ztrátám v počtu hospodářských zvířat. To se logicky projevuje i ve výrazných ekonomických ztrátách právě chovatelů hospodářských zvířat.