• Zveřejněno: 07.02.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda bude, podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), jednat v pondělí o finanční motivaci lidí tak, aby se nevyhýbali karanténě nebo izolaci. Ve hře je příspěvek, nebo vyšší nemocenská. Jana Maláčová to uvedla v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Poslanec a ekonomický expert opoziční ODS Jan Skopeček se k záměru staví rezervovaně.

Příplatek k nemocenské by mohl být, podle Jany Maláčové, 375 korun denně, ale tak, aby nikdo nedostal více než dřívější průměrný výdělek. Jinou variantou je růst nemocenské z nynějších 60 procent na 90 procent. Většina členů kabinetu, podle Jany Maláčové, motivací lidí zůstávat kvůli covidu v karanténě nebo v izolaci podporuje. Podle Jany Maláčové se to změnilo, když se objevila agresivnější britská mutace covidu-19.

Jan Skopeček by chtěl znát data, zda motivace lidí klesá po první, druhé, nebo třetí karanténě. Podle něho nelze z toho dělat plošné opatření. Obává se také demotivace lidí chodit do práce, byť by mohli. Jan Skopeček také poukazoval na zvýhodnění covidu-19 proti jiným diagnózám.

Naopak se Jana Maláčová a Jan Skopeček shodně postavili v debatě k případnému omezení cestování mezi kraji, jak o tom mluvil tento týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Maláčová uvedla, že si nedokáže představit, jak by se dodržování restrikce kontrolovalo. Jan Skopeček pokládá nápad na takové omezení mobility lidí za šílený. Vláda podle něho není schopná vyhodnotit efekt současných protikoronavirových opatření. Konstatoval, že plošná omezení vedou k tomu, že lidé je přestanou dodržovat.

Ministryně Jana Maláčová se postavila proti možnému rozvolňování současných restrikcí, protože vývoj epidemie není podle ní dobrý. Prodloužení nouzového stavu je podle ministryně nutné. Vláda ale pro to zatím nemá ve Sněmovně podporu. Komunisté, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují, ohlásili, že další prodloužení stavu nouze nepodpoří.

Jana Maláčová dále uvedla, že ČSSD bude vyjednávat se všemi politickými stranami, které vyjednávat chtějí. Podle Jana Skopečka měla vláda dost času připravit nástroje tak, aby nouzový stav nebyl v Česku nastálo. Postojem ODS k očekávané vládní žádosti o sněmovní souhlas s prodloužením nouzového stavu se v úterý bude zabývat stranický poslanecký klub, dodal Jan Skopeček.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS, ČTK
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Neúměrná ochrana jednoho druhu zvířat znamená likvidaci jiného druhu zvěře! Podle myslivců, rybářů a chovatelů hospodářských zvířat to porušuje koloběh v přírodě!

  • Zveřejněno: 17.03.2026

Neúměrně vysoká ochrana některých dravců, zejména vlků, jak v minulosti stanovily předpisy EU, znamená, že se snižuje druhová rozmanitost v přírodě, neboť, díky tomu, dochází v přírodě k úbytku volně žijící zvěře, ptactva a ryb, což se přirozeně týká i České republiky.

Sledujte živě Plenární zasedání EHSV

  • Zveřejněno: 18.03.2026
Ve dnech 18. - 19. 3. 2026 se uskuteční Plenární zasedání Evropského hospodářského a sociálního výboru. Plenární zasedání můžete sledovat živě 18.3. od 14:30 a 19.3. od 10:00, se simultánním tlumočením do češtiny na adrese:
 

Komentář Agrární komory ČR k jednání s prezidentem: Zemědělství musí být prioritou státu!

  • Zveřejněno: 20.03.2026
„Agrární komora České republiky dnes (19. 3. 2026 – pozn. red.) jednala s prezidentem Petrem Pavlem společně se zástupci dalších zemědělských a potravinářských organizací. Během pracovního oběda v Dušníkách nad Vltavou jsme otevřeně diskutovali o aktuálních výzvách českého zemědělství a potravinářství. Hlavními tématy byly zejména nastavení rozpočtu, budoucnost agrární politiky České republiky i Evropské unie a ekonomická udržitelnost zemědělského hospodaření v kontextu chystaných změn či podpora mladých zemědělců. Agrární komora ČR v této souvislosti zdůraznila nutnost vytvoření stabilního a předvídatelného prostředí pro hospodaření, které je základní podmínkou pro dlouhodobé investice a udržení produkce. Zároveň jsme upozornili na potřebu spravedlivého nastavení vztahů v rámci celého výrobního řetězce od zemědělců přes potravináře až ke spotřebitelům.