• Zveřejněno: 15.09.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda v pondělí diskutovala o nastavení pravidel kurzabeitu či možnosti obnovení Ústředního krizového štábu. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jednali ministři opět pomocí videokonference. Její závěry představí zástupci kabinetu na tiskové konferenci, kterou přinášíme živě. Uvedl to v pondělí server Seznam.cz.

Vláda jednala o pravidlech kurzarbeitu, při kterém zaměstnavatel platí mzdu za reálně odpracovanou dobu a stát výdělek dorovnává za zbývající část úvazku, již dvakrát, ale prozatím neúspěšně.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se názory uvnitř vlády rozcházejí nejenom na samotné výši státního příspěvku, ale také možnosti docházet v průběhu času doma na vzdělávací kurzy.

Zároveň není jasné, jaké odvody by zaměstnavatelé museli odvádět, nebo to, jak by se celý systém vlastně spouštěl. Doposud totiž nebyly přesně specifikovány podmínky, za kterých by stát vyplácení umožnil. I to si měla vláda během odpoledního jednání ujasnit.

V současnou chvíli funguje jako provizorní systém vyplácení program Antivirus, který však končí na konci října. Nahradit by ho mělo právě rozšíření dosavadního kurzarbeitu, který funguje v ČR prozatím na minimální bázi.

Během jednání vlády se rovněž mělo hovořit a diskutovat o obnovení Ústředního krizového štábu. Zatímco ČSSD pro jeho znovu svolání volají, hnutí ANO se staví spíše proti.

Stejný názor zastává i bývalý předseda Ústředního krizového štábu a současný vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Situace s nákazou by podle něj mělo řešit ministerstvo zdravotnictví. Jak uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi, zásadní problémy nejsou podle něj logistické, nýbrž mají původ v záležitostech epidemiologických, hygienických či klinických.

Obnovení krizového štábu naopak podpořil předseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Mezi dalšími body projednávala vlády i závěry akcí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti země za rok 2019 i některé další návrhy ke koronavirové pomoci.

  • Zdroj: Seznam.cz
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Chovatelé nosnic nevylučují protesty proti zákazu klecí

  • Zveřejněno: 17.09.2020

Chovatelé nosnic v reakci na sněmovní souhlas zákazu klecových chovů slepic od roku 2027 nevylučují protestní akce, sdělila, podle zpravodajství České televize, tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá.

Výrobci i obchodní řetězce pokračují ve vylepšování složení potravin

  • Zveřejněno: 18.09.2020

Výrobci a obchodní řetězce ve čtvrtek, během tiskové konference Potravinářské komory ČR, představili, jak pracují na úpravách složení svých výrobků. Soustředí se především na to, jak snížit v potravinách obsah některých negativně vnímaných živin, jako jsou cukry, soli a tuky, snížit jejich energetickou hodnotu či jinak vylepšit nutriční složení. Tyto aktivity jsou reakcí na rostoucí zájem o zdravější potraviny, ale i na kritiku stravovacích návyků české populace navyklé na přemíru soli a cukru.

Mor prasat v Německu dostává Evropu pod tlak!

  • Zveřejněno: 18.09.2020

V těchto dnech nastala složitá situace, která se týká dovozu vepřového masa, neboť v sousedním Německu vypukl africký mor prasat. Jak nás informoval Zemědělský svaz ČR a Český svaz zpracovatelů masa, výsledkem této události je skutečnost, že Čínská lidová republika, Vietnam a Jižní Korea již zakázaly dovoz vepřového masa, a to z celého území Spolkové republiky Německo. Z tiskové zprávy dále vyplývá, že nákaza byla potvrzena u uhynulého prasete divokého v blízkosti polských hranic.