• Zveřejněno: 12.06.2015

Státní úředníci budou mít více volna než běžní zaměstnanci. Do práce nebudou muset například při promocích svých dětí či vnoučat, otcové také dostanou dva dny volna po narození dítěte. Rozhodl o tom kabinet přijetím příslušného vládního nařízení. Nařízení bude účinné od začátku července, kdy státní zaměstnanci vstoupí do služebního poměru.

Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého si většinu ze schváleného volna budou moct úředníci vybrat pouze několikrát za život. „Je to určitá kompenzace za povinnosti a nevýhody, které kupříkladu v režimu zákoníku práce nejsou,“ řekl. Připomněl třeba, že státní úředník může být přeložen až na dva měsíce do jiné obce kdekoli v Česku.

Státní zaměstnanci díky nařízení vlády získají nárok na více volna než přísluší ostatním zaměstnancům podle zákoníku práce. Do práce tak úředníci zařazení pod služební zákon nebudou muset například v případě zásadních životních událostí dítěte, sourozence nebo vnoučete. Volno dostanou třeba na jejich svatbu nebo při doprovázení dítěte při jeho prvním školním dni. Z práce budou omluveni i při uzavírání registrovaného partnerství, při promoci své nebo svých sourozenců, dětí a vnoučat.

Důvody se musí doložit

„Je tam také možnost si vzít jeden den služebního volna na zařízení osobních záležitostí. Chtěl bych zdůraznit, že ve všech těchto případech je ty důvody nutné doložit,“ řekl Postránecký. Na vládě někteří ministři podle něj kritizovali možnost vzít si volno v případě promoce vnoučat. Je to ale podle něj událost, která se státních úředníků dotkne jen výjimečně. Nařízení bylo nakonec schváleno podle návrhu.

Další záměr vlády, který dnes kabinet schválil, stanovuje jednotná pravidla pro vypracování služebních hodnocení. Na nich bude záležet výše osobního příplatku. Jasná pravidla mají podle představ ministerstva vnitra zabránit zneužití osobního příplatku nadřízenými. Ministerstvo vnitra by mělo stanovit kritéria, podle nichž bude zaměstnanec hodnocen. Sloužit by k tomu mohly předpisy používané při hodnocení zaměstnanců Evropské komise, píše se v důvodové zprávě k nařízení vlády.

Rychlost, plnění cílů a kázeň

Hodnoceno bude sem kritérií, třeba jak rychle a samostatně úředník pracuje a jak naplňuje stanovené cíle. Menší roli bude hrát služební kázeň. Hodnocení bude vypadat tak, že za každou oblast dostane úředník počet bodů podle svých výkonů. Výsledek bude vypočítán podle vzorce, tím bude stanovena maximální výše osobního příplatku. „V případě vynikající práce se vychází ze zákoníku práce, příplatek může být až do výše 100 procent základního platu dle příslušné platové třídy. Je to ale výjimečně pro nejlepší zaměstnance,“ řekl Postránecký.

Nadřízený bude moci při hodnocení svému podřízenému doporučit, na co by se měl příští rok zaměřit a v čem by se měl zlepšit. V závěru hodnocení se úředník dozví, jestli mu je doporučeno zvýšení, snížení, nebo odebrání osobního ohodnocení.

Ministři také schválili, kdy bude možné přijmout do služebního poměru úředníka na dobu určitou. Bude se tak moci stát třeba v případě plnění časově omezeného úkolu nebo při vyslání do zahraničí.

(PRO)

  • Zdroj: E15
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Potravinářská komora ČR vyzvala europoslance, aby znovu odložili sporné nařízení proti odlesňování

  • Zveřejněno: 12.11.2025

Tisková zpráva 11. 11. 2025 – Potravinářská komora ČR v dopise vyzvala europoslance, aby odmítli návrh Evropské komise na změnu nařízení proti odlesňování. Komora upozorňuje, že systém není dostatečně připravený ani po loňském ročním odkladu. Navrhované úpravy vnášejí do podnikatelského prostředí značnou právní nejistotu a znevýhodňují zejména malé a střední podniky.

V zemědělských dotacích je díra 93 miliard eur. Šílená zelená politika má převahu a přináší pád průmyslu. Obilí utichlo, jsme pod tlakem ukrajinského vepřového.“ – Bohumír Dufek

  • Zveřejněno: 12.11.2025
K čemu je podle odborového předáka Bohumíra Dufka dobrý Evropský hospodářský a sociální výbor? Na zemědělské dotace, které jsou nárokové, chybí miliardy eur. Co v tuto chvíli výbor doporučí? Do jaké míry je stanovisko tohoto výboru závazné? XTV