Tisková zpráva — Strategický význam potravinového zabezpečení, potřeba stabilního financování samostatné společné zemědělské politiky, nutnost rychlého snížení regulatorní a administrativní zátěže zemědělců a přístup k obchodním dohodám byly hlavní cíle, které zdůraznil ministr zemědělství Martin Šebestyán dnes na mimořádném politickém jednání Evropské komise a ministrů zemědělství členských států EU v Bruselu.
Zemědělský svaz varuje, že dnešní pravděpodobné schválení dohody o volném obchodu mezi EU a státy Mercosuru v Radě EU a její plánované podepsání předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou příští pondělí v Paraguayi může znamenat zásadní ohrožení konkurenceschopnosti evropského zemědělství.
„Pokud dohoda vstoupí v platnost, lze bez nadsázky říci, že Evropa prodala své zemědělství. Bude to mít negativní dopad na evropské farmáře i naši potravinovou bezpečnost,“ říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.