• Zveřejněno: 25.03.2017

Vývoj ekonomiky v loňském roce byl podle údajů Českého statistického úřadu pozitivní. Hlavními faktory růstu byly spotřeba domácností a přebytek zahraničního obchodu.

Hrubý domácí produkt v roce 2016 vzrostl o 2,3 %. Hospodářský růst byl podpořen především rostoucími výdaji domácností na konečnou spotřebu a kladným přebytkem bilance zahraničního obchodu. „Hodnota vývozu byla rekordní. Dosáhla 3 312 miliard korun a navyšovala se sedmým rokem v řadě. Tyto výsledky souvisely především s rostoucím exportem motorových vozidel. Tvořil 27,8 % vývozu z České republiky,“ vysvětluje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

K ekonomickému růstu přispěl zejména zpracovatelský průmysl. Dařilo se i činnostem v oblasti nemovitostí a díky dobré úrodě také zemědělství. Naopak výkon stavebnictví po celý rok zpomaloval.

Spotřebitelské ceny v Česku v prvních třech čtvrtletích loňského roku příliš nerostly. Souviselo to s vývojem cen potravin, které po většinu roku výrazně klesaly. Zdražily až v listopadu a prosinci. Meziroční růst spotřebitelských cen se od ledna do září pohyboval mezi 0,1 až 0,6 %, v prosinci však činil 2,0 %.

Kromě toho rostly ceny nemovitostí. „Nedostatek cenově dostupných bytů a územní nesoulad v nabídce a poptávce se podepsal na tom, že rostly i ceny starších bytových jednotek. Ve 4. čtvrtletí se meziročně zvýšily o 14,5 %,“ uvádí analytička ČSÚ Karolína Súkupová. Očekávané regulace vedly v závěru roku 2016 ke zrychlení růstu objemu poskytovaných hypoték. V průběhu loňska však díky nízkým úrokovým sazbám rostl objem všech typů úvěrů poskytnutých domácnostem.

Situace na trhu práce se i v roce 2016 zlepšovala. Míra zaměstnanosti dosáhla v posledním čtvrtletí 72,9 %. Zvyšovala se dynamičtěji než v EU. Práci mělo na sklonku roku rekordních 5,3 miliónu lidí. „Dobrá finanční situace podniků i sílící obtíže při hledání nových pracovníků tlačily na zvyšování mezd. Ty loni vzrostly v průměru o 4,2 %, nejvíce od roku 2008,“ zdůvodňuje Jiří Kamenický, analytik ČSÚ. Silnějším tempem se navyšoval mzdový medián, který byl ve 4. čtvrtletí meziročně o 6,0 % vyšší.

  • Zdroj: Český statistický úřad
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Potravinářská komora ČR vyzvala europoslance, aby znovu odložili sporné nařízení proti odlesňování

  • Zveřejněno: 12.11.2025

Tisková zpráva 11. 11. 2025 – Potravinářská komora ČR v dopise vyzvala europoslance, aby odmítli návrh Evropské komise na změnu nařízení proti odlesňování. Komora upozorňuje, že systém není dostatečně připravený ani po loňském ročním odkladu. Navrhované úpravy vnášejí do podnikatelského prostředí značnou právní nejistotu a znevýhodňují zejména malé a střední podniky.

V zemědělských dotacích je díra 93 miliard eur. Šílená zelená politika má převahu a přináší pád průmyslu. Obilí utichlo, jsme pod tlakem ukrajinského vepřového.“ – Bohumír Dufek

  • Zveřejněno: 12.11.2025
K čemu je podle odborového předáka Bohumíra Dufka dobrý Evropský hospodářský a sociální výbor? Na zemědělské dotace, které jsou nárokové, chybí miliardy eur. Co v tuto chvíli výbor doporučí? Do jaké míry je stanovisko tohoto výboru závazné? XTV