• Zveřejněno: 12.02.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

V lednu představená novela zákona o sociálních službách straší jejich poskytovatele i příjemce, konstatuje ve svém zpravodajství CNN Prima NEWS. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením navrhovaná podoba kvůli možnému nedostatku peněz přímo ohrožuje fungování sociálních služeb. Návrh ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s větším zapojením zdravotních pojišťoven, aby náklady nenesl jen stát a kraje. Zároveň chce sociální služby více přesunout do domácího prostředí.

„Je to návrh, který nemá koncepci, není zřejmé, co předkladatel chce, a ohrožuje stovky poskytovatelů sociálních služeb,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Největší kritika míří na přechodné ustanovení, které mluví o vytvoření nové sítě sociálních služeb v rámci Národní strategie. To ale bude mít odloženou účinnost až od 1. ledna 2026. Jenže změna jejich financování í má přijít už letos v červenci. To je podle kritiků rok a půl nejistoty.

uvedl člen výkonného výboru Unie sociálních služeb David Pospíšil.

Poskytovatelé sociálních služeb žijí z dotací a bez nich nepřežijí. „Začíná v tom být veliký zmatek a chaos jenom díky tomu, že pan poslanec Jurečka (KDU-ČSL), jakožto vicepremiér této vlády, dal svůj poslanecký návrh bez toho, aby to prošlo řádným připomínkovým řízením,“ sdělil poslanec Aleš Juchelka (ANO), který je stínovým ministrem práce a sociálních věcí za hnutí ANO.

KDU-ČSL ale postup ministra Jurečky hájí a pocit ohrožení považují za zbytečný. „My s tím počítáme i na rok 2025 a 2026. Je pro nás důležité, abychom zabezpečili služby pro klienty, kteří doposud jsou podporováni z dotačního titulu pro nadregionální a celostátní služby,“ poznamenala politička Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL).

Podle CNN Prima NEWS novela zákona ji prošla vládou i prvním čtením Poslanecké sněmovny PČR. K dalšímu projednávání by se měla dostat v nejbližších dnech.

Za odbory k tomu můžeme dodat, že v rozhovorech s místopředsedkyní OS zdravotnictví a sociální péče ČR Janou Hnykovou, které jsme na webech ASO uveřejnili v loňském roce, jsme rovněž poukázali na obavu pracovníků sociálních služeb, že uvedený návrh zákona není dobře a správně nastaven, pokud jde zajištění financování sociálních služeb. Podle odborů se tyto obavy zejména týkají zajištění sociálních služeb u klientů v domácnostech. Přičemž, právě návrh zákona počítá s přechodem značné části sociálních služeb do této skupiny služeb.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Proč jsou potraviny v Česku tak drahé? A proč by být nemusely

  • Zveřejněno: 09.07.2025
Potraviny v Česku jsou rekordně drahé. Ale proč vlastně? Marže řetězců, evropská byrokracie, nekontrolovaný dovoz a slabá ochrana domácí produkce — to vše tvoří koktejl, který plní nákupní košíky cenami, jež neodpovídají realitě. Naše Praha

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.