• Zveřejněno: 31.10.2023
Odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu „den protestů“ proti vládě. Největší odborové svazy budou stávkovat, další, které stávkovat nemohou, jako třeba hasiči, se připojí doprovodnými akcemi. Důvodem jsou podle nich dopady konsolidačního balíčku i změny v důchodech.

„Protest bude 27. listopadu, protože ten den byla v roce 1989 generální stávka. Ta symbolika je pro nás důležitá,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Důvody pro protest jsou podle něj následující: „Zásadní snížení životní úrovně lidí a jejich rodin, návrhy v oblasti důchodů, nepředložení snížení věku pro odchod do důchodu pro náročně profese, nárůst cen energií. Také se jedná o dopady konsolidačního balíčku. Považujeme je za fatální, nebezpečné a zhoršující životní úroveň nejen zaměstnanců a jejich rodin,“ řekl Středula. Vláda podle něj navíc na požadavky odborů a jejich členů nebere velký ohled.

Mezi stávkující odborové svazy podle něj patří například Odborový svaz Kovo zastupující lidi z průmyslových profesí, školské odbory či odbory zaměstnanců ve státní a veřejné sféře či odborový svaz zaměstnanců v dřevařském, lesním a vodním hospodářství.

Příští týden v úterý se Středula sejde s prezidentem Petrem Pavlem, aby mu představil důvody pro protesty. Konsolidační balíček by pak měl Senát projednávat ve středu, odbory vyzvaly senátory, aby jej změnili.

 
  • Zdroj: Novinky.cz
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Satelitní snímky polí měly ulevit byrokracii. Místo toho je kontrol dvojnásobek

  • Zveřejněno: 07.12.2023
Kontrola zemědělců z vesmíru prostřednictvím satelitů dostala po „porodních bolestech“ při spouštění letos v létě další ránu. Státní zemědělský intervenční fond si od systému AMS, který přikázala používat Evropská komise, sliboval snížení kontrol přímo na polích. iDNES

Zemědělské organizace Visegrádu znovu vyzvaly EU, aby zarazila bezcelní dovoz nekvalitní ukrajinské produkce

  • Zveřejněno: 09.12.2023
Organizace sdružující zemědělce v Česku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku se shodly, že je nezbytné řešit dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, které přes původní záměr Evropské komise ulehčit Ukrajině vývoz k tradičním odběratelům končí na evropském trhu. Vyzvaly proto své národní vlády ke společnému postupu a hájení zájmů zemědělců a potravinářů v Bruselu.