• Zveřejněno: 24.12.2015

Cestovní pasy

  • Nově je možné podat žádost o vydání cestovního pasu a převzít vyhotovený pas na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností v rámci celé ČR bez ohledu na místo trvalého pobytu.
  • Pokud občan při podání žádosti sdělí, že si přeje pas převzít na jiném úřadu, zaplatí při převzetí správní poplatek 100 Kč.
  • Ruší se vydávání cestovních pasů bez biometrických údajů ve zkrácené lhůtě do 15 dnů (tzv. „BLESK“), s dobou platností na 6 měsíců.
  • Nově se budou vydávat už pouze cestovní pasy s biometrickými údaji („e-pasy“) s platností na 10 let (u dětí do 15 let na 5 let).
  • Bude možné podat žádost o vyhotovení tohoto cestovního pasu ve zkrácené lhůtě do 6 dnů(„BLESK“) za správní poplatek 4 000 Kč (pro děti do 15 let 2 000 Kč). Převzetí je v tomto případě možné pouze v místě podání žádosti.
  • Při vyhotovení pasu v běžné lhůtě do 30 dnů zůstává správní poplatek pro dítě do 15 let 100 Kč, od 15 let 600 Kč.

Občanské průkazy

  • Novinkou je vydávání občanských průkazů občanům starším 70 let s platností na 35 let od data jeho vydání. V případě změny některého údaje bude ale nutná výměna občanského průkazu.
  • Podat žádost o vydání občanského průkazu a převzít vyhotovený průkaz je možné na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností v rámci celé ČR bez ohledu na místo trvalého pobytu, přičemž jako vydávající úřad bude na dokladu nově uveden obecní úřad v místě podání žádosti.
  • Pokud občan při podání žádosti sdělí, že si přeje občanský průkaz převzít na jiném úřadu, zaplatí při převzetí správní poplatek 100 Kč.
  • Za žádost o vydání občanského průkazu z důvodu zápisu titulu nebo z jiného osobního důvodu, podanou v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního, bude vybírán správní poplatek ve výši 100 Kč.
  • Občan s trvalým pobytem v ČR, který po dovršení 15 let nemá občanský průkaz, je povinen požádat o jeho vydání nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy dosáhl věku 15 let.

Evidence obyvatel:

  • Za podání návrhu na zrušení údaje o trvalém pobytu občana oprávněnou osobou bude nově při podání nutné uhradit správní poplatek ve výši 100 Kč za každou osobu v návrhu, rovněž za každou osobu, která ohlásí ukončení trvalého pobytu na území ČR.
  • Pro občany s evidovanou adresou trvalého pobytu na adrese sídla ohlašovny (tzv. úřední adresou) jsou od 1. 1. 2016 ukládána oznámení o uložení zásilky a výzvy s poučením na ohlašovně úřadu, v jejímž správním obvodu mají hlášen trvalý pobyt.

Po uplynutí 10 dnů jsou tak splněny podmínky fikce doručení, to znamená, že i nepřevzatá písemnost nabude právní moci a stane se vykonatelnou. Upozorňujeme, že nepřevzetím pošty je možné promeškat lhůtu na odvolání a poškodit tak vlastní osobu.

  • V žádosti o zprostředkování kontaktu prostřednictvím Ministerstva vnitra může žadatel v zájmu vyšší úspěšnosti získání kontaktu nově připojit důvod, proč chce osobu, kterou hledá, kontaktovat. V případě zjištění, že osoba zemřela, bude o této skutečnosti vyrozuměn, ale údaje o datu a místě úmrtí budou nadále sděleny pouze osobě blízké.

 

  • Zdroj: MV CR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Potravinářská komora ČR vyzvala europoslance, aby znovu odložili sporné nařízení proti odlesňování

  • Zveřejněno: 12.11.2025

Tisková zpráva 11. 11. 2025 – Potravinářská komora ČR v dopise vyzvala europoslance, aby odmítli návrh Evropské komise na změnu nařízení proti odlesňování. Komora upozorňuje, že systém není dostatečně připravený ani po loňském ročním odkladu. Navrhované úpravy vnášejí do podnikatelského prostředí značnou právní nejistotu a znevýhodňují zejména malé a střední podniky.

V zemědělských dotacích je díra 93 miliard eur. Šílená zelená politika má převahu a přináší pád průmyslu. Obilí utichlo, jsme pod tlakem ukrajinského vepřového.“ – Bohumír Dufek

  • Zveřejněno: 12.11.2025
K čemu je podle odborového předáka Bohumíra Dufka dobrý Evropský hospodářský a sociální výbor? Na zemědělské dotace, které jsou nárokové, chybí miliardy eur. Co v tuto chvíli výbor doporučí? Do jaké míry je stanovisko tohoto výboru závazné? XTV