• Zveřejněno: 25.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Do úterka bude představen pozměňovací návrh na snížení daně z příjmu zaměstnanců na 15 procent. Pro lidi s vyššími příjmy bude navrženo 23 procent. V neděli to CNN Prima NEWS řekla ministryně financí Alena Schillerová. Návrh podá předseda vlády Andrej Babiš z pozice poslance.

O změně daňových sazeb se jedná v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Poslanecká sněmovna má v úterý v druhém kole projednat vládní daňový balík na rok 2021.

„Řekl mi (Andrej Babiš), že to prostě lidem slíbil a že ten návrh podá. Že ho podá na 15 a 23 %, protože teď lidé potřebují pomoct. Je to sedm procent úspora z hrubé mzdy,“ řekla v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS ministryně Alena Schillerová.

Podle premiéra Andreje Babiše je potřeba snížit daň z příjmů pro všechny zaměstnance na příští dva roky. „Tím pádem ani zaměstnavatelé nemusí navyšovat mzdy, protože tím dochází k navýšení mezd všech zaměstnanců o 7 % hrubého a 5 % čistého,“ uvedl premiér.

CNN Prima NEWS dále uvedla, že koalice ANO a ČSSD slíbila zrušení superhrubé mzdy ve vládním programovém prohlášení, v němž se zavázala ke snížení daně z příjmu na 19 %. Na zavedení patnáctiprocentní daně se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 % pro lidi s příjmem zhruba nad 139.000 korun měsíčně. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 %.

Ministryně Alena Schillerová, podle ČTK, v úterý uvedla, že daňově nejčistší by bylo snížit daň z příjmu na 15 % a zavést sazbu 23 % pro lidi s vysokým příjmem. Pokud by ale vláda podle ministryně nesehnala v takovém případě podporu pro návrh státního rozpočtu na příští rok, tak může ustoupit na sazby 19 a 23 %.

Co se týče kompenzací, podle Aleny Schillerové, by díky schválenému schodku 500 miliard korun a zkušenostem s programy, které probíhaly na jaře, mohlo dojít k obnově projektů. „Teď jsme pomoc zaměřili na postižené segmenty. Do ekonomiky k 30. září šlo přes 200 miliard korun. Počítáme, že tato částka se bude dále navyšovat o další pomoci,“ řekla ministryně. Mezi ně Alena Schillerová zařadila například bonus 500 korun pro živnostníky, Antivirus A nebo zvýšený počet testování na koronavirus. „Já budu velmi ráda, když se nám zejména ze zdravotnického, ale i ekonomického hlediska podaří krizi co nejrychleji zvládnout a vrátit se pokud možno do nějakého normálu,“ řekla v nedělním rozhovoru televize CNN Prima NEWS ministryně Alena Schillerová.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Potravinářská komora ČR vyzvala europoslance, aby znovu odložili sporné nařízení proti odlesňování

  • Zveřejněno: 12.11.2025

Tisková zpráva 11. 11. 2025 – Potravinářská komora ČR v dopise vyzvala europoslance, aby odmítli návrh Evropské komise na změnu nařízení proti odlesňování. Komora upozorňuje, že systém není dostatečně připravený ani po loňském ročním odkladu. Navrhované úpravy vnášejí do podnikatelského prostředí značnou právní nejistotu a znevýhodňují zejména malé a střední podniky.