• Zveřejněno: 27.08.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Extrémy počasí, které se letos opět objevují v České republice, se přímo dotkly zemědělské produkce. Předpovědi meteorologů, že letošní léto bude s vysokou pravděpodobností nejen suché, ale zasáhnou do něj i další překvapení, se naplnily. Dosavadní škody na plodinách se tak ve značné míře blíží loňskému roku, který byl za uplynulých 12 let vůbec nejhorší.

„Z našeho pohledu letošní sezóna patří mezi ty nejvíce škodové. Aktuálně nám klienti do polovina srpna nahlásili jen na plodinách 826 pojistných událostí. Převedeno na fakta to znamená 83 tisíc hektarů poškozených porostů, které naši likvidátoři prohlédli. Mnohdy šlo o totální škody – jak z hlediska samotného poškození plodin, tak pěstované výměry,“ upřesnila situaci Alena Stiborová, senior manažerka zemědělského pojištění Generali České pojišťovny.

Podle jejích slov se výše odhadované škody pohybuje na hranici 640 milionů korun. „Nejsme přitom na konci sezóny, sklízí se chmel a na sklizeň čekají také vinná réva, ovoce či kukuřice,“ doplnila Alena Stiborová.

Podíváme-li se na skladbu živlů, které zemědělcům v rostlinné výrobě způsobily nejvíce škod, suverénně jim vládne krupobití. Letošní rok se tak bez nadsázky dá nazvat krupobitním. Vysoké teploty střídané silnými bouřkami s vydatným krupobitím a také vichřicemi nejvíce pustošilo zejména pole s olejninami a obilninami. U našich klientů to znamená výměru 62 tisíc hektarů.

Ostatní rizika, co do četnosti způsobených škod, jsou v celkovém pohledu letos marginální. Další, co do četnosti škod, jsou vichřice a velká voda, následovaná vyzimováním a jarními mrazy.

Při pohledu na rozmístění škod v rámci České republiky je zřejmé, že extrémní počasí škodilo zemědělcům napříč celou republikou. V tomto ohledu nejvíce škod pocítili zemědělci z jižní Moravy (konkrétně Znojemska) a Vysočiny (zejména Třebíčska a Žďárska). Následují střední Čechy (Kutnohorsko, Kolínsko) a za nimi v těsném závěsu celá oblast Čech. Jediným regionem, kterému se rozmary v podstatě ve větší míře téměř vyhnuly, zůstává severní Morava.

  • Zdroj: Agrární komora ČR, Generali Česká pojišťovna
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Stanovisko Zemědělského svazu k Víceletému finančnímu rámci EU

  • Zveřejněno: 17.07.2025

„Dlouho očekávaný návrh unijního rozpočtu je pro nás nepříjemným překvapením. Všichni evropští zemědělci volali po jeho valorizaci, avšak právě zveřejněný návrh Evropské komise nejenže nezohledňuje vysokou inflaci posledních let, ale peníze do zemědělství dokonce nominálně snižuje,“ uvádí se ve stanovisku Zemědělského svazu ČR (ZSČR).

Čeští zemědělci odmítají nové podmínky Společné zemědělské politiky EU po roce 2027. Žádají od vlády zpracování dopadové studie na české zemědělství. Nevylučují, že, na podzim, dojde k masivním protestům zemědělců!

  • Zveřejněno: 20.07.2025
Zastropování dotací a odstupňované snižování objemu podpor pro zemědělské podniky, se kterým počítá první verze budoucí evropské zemědělské politiky (SPZ), tj. na období 2028-2034, je pro české zemědělce nevýhodné, a navíc, řadu zemědělců může odradit od ochrany životního prostředí a plnění enviromentálních opatření.