• Zveřejněno: 26.02.2024

Vlna farmářských protestů, která zasáhla celou Evropu, přinesla výsledky. Evropská komise ve čtvrtek (22. ledna) přišla s návrhem, jak zredukovat administrativní zátěž v zemědělském sektoru.

Evropská komise navrhuje zjednodušit některé podmínky, které musí zemědělci v EU splnit, aby získali dotace. Již nyní funguje částečná výjimka pro uplatňování tzv. standardu dobrého zemědělského environmentálního stavu půdy (DZES) číslo 8. Ten stanovuje zemědělcům podíl půdy, který je potřeba nechat ležet ladem.

Nově by se měla změnit pravidla i u normy DZES 1 ukládající povinnost udržovat plochy s trvalými travními porosty. Úprava se týká především zemědělců, kteří snížili počet hospodářských zvířat – nově by neměli mít povinnost měnit svou ornou půdu na pastviny. Konkrétní legislativní akt vydá Komise v březnu.

Komise chce také přezkoumat DZES 6 stanovující minimální pokryv půdy pro zamezení vzniku holé půdy v nejcitlivějších obdobích. Zemědělci by podle předběžných slov Komise mohli mít větší flexibilitu, pokud jde o to, jak tuto podmíněnost plní.

Dále chce unijní exekutiva zjednodušit metodiku kontrol tak, aby jejich počet klesl alespoň o polovinu. Po Komisi to hlasitě požadovala i česká vláda. A dočkala se. Nová metodika by měla být hotová ještě během března.

Ulevit zemědělcům by měla také lepší definice pojmů „vyšší moc“ a „mimořádné okolnosti“, aby byli farmáři chráněni před krácením dotací v případě, že jejich hospodaření zasáhnou neočekávané faktory.

Konzultace může vyústit v otevření legislativy z roku 2021

Příští měsíc chce Komise spustit on-line veřejnou konzultaci, ve které bude sbírat příspěvky právě na téma zjednodušování byrokratické zátěže. Potrvá do 8. března. Výsledky průzkumu by měly být jasné již v létě a Komise pak na jejich základě vypracuje podrobnou analýzu, která by měla být zveřejněna letos na podzim.

Na stole je i úprava nařízení o společné zemědělské politice EU z roku 2021, což by však zabralo více času. Komise zvažuje úpravu mimo jiné ve snaze pomoci drobnějším zemědělcům. Malé podniky o rozloze méně než 10 hektarů by například mohly být vyňaty z kontrol souvisejících s dodržováním standardů DZES.

Pokud by se našla shoda na potřebě otevřít nařízení, Komise by se pak zřejmě nebránila ani úpravám dalších standardů, konkrétně DZES 8 (povinný podíl půdy ponechané ladem), DZES 7 (povinné střídání plodin) a DZES 6 (minimální půdní pokryv). Jejich zrušení požaduje například česká agrární komora.

Návrhy míří na stoly ministrů

Dokument s návrhy Evropské komise má nyní v rukou belgické předsednictví v Radě EU. To jej předá v pondělí 26. února ministrům zemědělství členských zemí, kteří se setkají na jednání Rady EU v Bruselu.

„Zjednodušení našich zemědělských politik je trvalou prioritou, a to jak na úrovni EU, tak na vnitrostátní úrovni. Touto řadou opatření plníme závazek, který jsme učinili vůči našim zemědělcům, abychom tuto diskusi urychlili,“ uvedla při prezentaci návrhů předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Česko kroky Komise uvítalo. „Konečně. Ale toto musí být jen začátek. V pondělí na Radě ministrů AGRIFISH se budu ptát na detaily a realizaci plánu,“ uvedl na síti X český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Regulace a základní pravidla pro rozdělování dotací sice vznikají na evropské úrovni, členské státy ale hrají klíčovou úlohu při provádění společné zemědělské politiky v praxi. Podle Komise je proto zapotřebí, aby se o snížení administrativní zátěže staraly i jednotlivé země EU. Česko se to snaží plnit mimo jiné prostřednictvím tzv. antibyrokratické komise, která zasedá každý měsíc a je složená ze zástupců zemědělských organizací.

  • Zdroj: Euractiv.cz
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Přebytek mléka v Evropě sráží ceny. Čeští farmáři přicházejí o stamiliony

  • Zveřejněno: 12.03.2026

Čtvrtka másla za dvacet korun nebo litr mléka za desetikorunu. Na takové akční ceny lákají v těchto dnech zákazníky supermarkety. Výkyvy na evropském trhu s mlékem, kde se v posledních měsících hromadí přebytky suroviny, kterou není kam udat, však způsobují vážné problémy dodavatelům – tedy zemědělcům i potravinářům.

Agrošmejdi přitvrzují. Snaží se tlačit nepravdivými informacemi na prodej půdy

  • Zveřejněno: 12.03.2026
Podnikatelé s manipulativními praktikami, kteří se snaží přemluvit vlastníky k prodeji půdy, jsou nyní podle Zemědělského svazu ČR aktivnější. Cílem je podle zástupců svazu buď aby vlastníci prodali půdu pod reálnou cenou, buď kvůli lživé informaci, nebo hrozbě soudy dalším vlastníkům půdy. iDNES

Prohlášení Myslivecké komise Agrární komory ČR

  • Zveřejněno: 14.03.2026
Zástupci klíčových organizací hospodařících v krajině varují před úbytkem biodiverzity a rostoucími škodami způsobenými chráněnými i invazními druhy. Vyzývají vládu a odpovědné instituce k rychlým, systémovým krokům a omezení byrokracie.