• Zveřejněno: 18.11.2024

Francouzští zemědělci budou od příštího pondělí protestovat proti smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy sdruženými v organizaci Mercosur. Šéf lobbistické organizace FNSEA Arnaud Rousseau rozhlasové stanici France Inter dnes řekl, že vyšší dovoz z jihoamerických zemí poškodí zemědělský sektor v EU. Francouzští zemědělci protestovali i v úterý, na dnešek protesty svolali i jejich belgičtí kolegové.

„Je zde riziko, že tato obchodní dohoda, která spojuje část jihoamerických států s Evropou, bude mít na zemědělství dramatické dopady,“ řekl Rousseau. Svaz FNSEA je největší lobbistickou organizací ve francouzském zemědělském sektoru.

Členy sdružení Mercosur jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, Venezuele bylo plné členství od prosince 2016 pozastaveno. Přidruženými státy jsou Chile, Kolumbie, Ekvádor Guyana, Peru a Surinam, Bolívie se chystá do sdružení vstoupit.

„Od pondělí tedy budeme na několik dnů ve všech regionech, abychom v době konání schůzky G20 v Brazílii zajistili, že hlas Francie bude slyšet. Doufáme, že se k nám připojí všechny evropské země, protože tohle téma se netýká pouze jedné země, netýká se jen Francie. Je to evropské téma,“ řekl Rousseau.

Francouzští zemědělci ale tentokrát nehodlají blokovat silnice a dálnice, jak to dělali loni. Tehdy protestovali proti levnému dovozu z více zemí, včetně Ukrajiny, a proti regulatorní zátěži. Protesty zemědělců tehdy zasáhly celou Evropu. „Nejsme tady, abychom obtěžovali Francouze. Jsme tady, abychom jim řekli, že jsme hrdí na to, že je živíme a že dál vyrábíme ve Francii,“ řekl Rousseau.

Francouzská ministryně zemědělství Annie Genevard v neděli označila plánovanou smlouvu o volném obchodu mezi EU a jihoamerickými zeměmi za „špatnou dohodu“. Umožnila by totiž, aby mohlo do země vstupovat „99.000 tun hovězího masa, 180.000 tun cukru a podobné množství drůbežího masa“. Tím by podle ministryně vznikla škodlivá konkurence pro místní výrobce.

K potížím, s nimiž se francouzští zemědělci potýkají, patří i horší sklizeň v důsledku nepříznivého počasí. Vliv mají také nemoci hospodářských zvířat a v neposlední řadě i politická situace po předčasných volbách na začátku léta, uvedla agentura Reuters.

Na dnešek svolali protest i zemědělci v Belgii, a to do prostor v blízkosti institucí EU v Bruselu. Valonský svaz FUGEA, který je hlavním účastníkem protestů, se rovněž brání proti chystané smlouvě o volném obchodu se státy Mercosur. Ta by mohla být dokončena ve dnech 18. a 19. listopadu na schůzce skupiny velkých světových ekonomik G20 v Brazílii.

  • Zdroj: EURACTIV.CZ
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Agrární komora ČR vyzvala premiéra a ministra financí, aby zabránili rozpadu evropské zemědělské politiky po roce 2027

  • Zveřejněno: 30.06.2025
Na evropské úrovni se začíná řešit, jak bude vypadat evropský zemědělský rozpočet na příští období let 2028 až 2034 a na něj navazující evropská zemědělská politika. V kuloárech se už nyní mluví o razantních změnách, které se mají týkat její struktury a financování, což může narušit architekturu celého evropského zemědělství včetně českého, a tím i zajištění přístupu lidí k bezpečným, udržitelným a cenově dostupným potravinám na celém kontinentu.

Půdní spekulace v Česku: Jak snadno přijít o majetek, o němž ani nevíte, že jej máte

  • Zveřejněno: 03.07.2025
Celý proces začíná dopisem, který obsahuje lákavou nabídku na koupi vašeho pozemku. Zdání však často klame. Překupníci pozemků se snaží získat zemědělskou půdu za zlomek její skutečné hodnoty a následně ji prodat za mnohonásobně vyšší cenu. e15