• Zveřejněno: 28.06.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

ČSSD navrhla úpravy penzijního systému, a to formou pozměňovacích návrhů k předloze, která navyšuje důchody o dalších tři sta korun nad rámec zákonné valorizace. Podle zpravodajství České televize se sociální demokraté ale na změnách nedohodli se svým větším koaličním partnerem, hnutím ANO. Záměr přitom kritizuje i část opozice.

Proti zrychlenému projednání navýšení důchodů se v Poslanecké sněmovně během středy postavily hned tři poslanecké kluby. Důvod je podle nich jediný, a to získat čas a možnost podat pozměňovací návrhy. První dvě možné úpravy přibyly do systému ve středu odpoledne. Nebyly přitom od opozice, ale od koaliční ČSSD.

Jedná se zároveň o tytéž návrhy na změnu penzijního systému, které avizovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Je to věc, která vychází z programového prohlášení vlády. Pojďme konečně ukázat, kdo to myslí s tím narovnáním nespravedlnosti v důchodovém systému vážně,“ řekla. 

Podávání podobných úprav formou pozměňovacích návrhů se však nelíbí některým opozičním stranám ani koaličnímu hnutí ANO. „Na tom není vůbec žádná shoda v rámci koalice. My jsme se na tom nedomluvili. To znamená, že toto v tuto chvíli není k jednání,“ uvedla k tomu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podle místopředsedy sněmovního Výboru pro sociální politiku Jana Bauera (ODS) se jedná o politické rozhodnutí s tím, že za osm let nebyla vládní koalice schopna předložit vůbec nic. Nyní, tři měsíce před volbami ČSSD přichází s „pseudoreformou“.

ČSSD by ohledně takzvaného „výchovného“, tedy bonusu za vychované děti, mohla najít podporu u KDU-ČSL, která obdobný návrh dlouhodobě prosazuje. Předložení úprav ovšem zvažují i další strany, třeba KSČM mluví o navýšení důchodů o pět set korun místo tří set. O změnách jednají i Piráti. „Chceme alespoň symbolicky navýšit koeficienty, které zvyšují důchod za práci při důchodu, přesluhování, tedy za každý odpracovaný rok,“ tvrdí člen sněmovního rozpočtového výboru Tomáš Martínek (Piráti).

Zákon teď bude posuzovat sociální výbor. Vzhledem ke zkráceným lhůtám se s dalším projednáváním na plénu počítá už na nejbližší schůzi, která začne 7. července.

  • Zdroj: Česká televize
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

„Řekli nám, že biopaliva jsou pozitivní a teď nejsou? Jenže my už do nich investovali,“ reagoval Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, na novou zprávu OSN o situaci v zemědělství

  • Zveřejněno: 24.09.2021

Podle nové zprávy OSN až devadesát procent zemědělských dotací v rámci celého světa poškozuje životní prostředí a prohlubuje klimatickou krizi. „Zemědělství je bezpochyby hlavní příčinou úbytku biodiverzity v Evropě,“ prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha s tímto tvrzením nesouhlasí a uvedl, že „Evropská unie naopak v poslední době intenzivně přesměrovává podporu z produkce na ekologičtější přístupy.“

Zemědělský resort už vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy korun, zájemci dostali i dřevo na stavbu a otop

  • Zveřejněno: 25.09.2021

Platební agentura Ministerstva zemědělství ČR, tj. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), už vyplatila zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, přes půl miliardy korun. Je to zhruba 80 procent nahlášených škod. Další pomoc přišla od Lesů ČR, které lidem poskytují dřevo na nové krovy, na otop, případně sto tisíc korun. Takto už rozdělily více než 34 milionů korun.