• Zveřejněno: 11.05.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Počty skotu v Česku ve srovnání s předchozím rokem stouply, zatímco v případě prasat, drůbeže, ovcí i koz poklesly. Podle informací Agrární komory ČR to vyplývá z dubnového šetření Českého statistického úřadu o stavech hospodářských zvířat.

Stavy skotu celkem rostou již třetím rokem, k 1. dubnu 2022 se meziročně zvýšily o 1,1 % na 1 421 tisíc kusů, z toho stavy masných krav vzrostly na 230 tisíc (+ 1,1 %), počty krav dojených stagnují na úrovni 358 tisíc (- 0,1 %). Stavy býků ve výkrmu přesáhly 116 tisíc (+ 2,0 %).

Stavy prasat klesly proti stejnému období vloni téměř o 86 tisíc kusů (- 5,6 %) na 1 433 tisíc, v případě prasnic se snížily dokonce o 10,7 % na necelých 81 tisíc.

„V letošním roce jsou celkové stavy prasat i stavy prasnic nejnižší od počátku sledování v roce 1921. Nejvíce prasat se chovalo v 70. až 90. letech minulého století. Pod 4 miliony chovaných kusů stavy klesly v roce 2000, pod hranici 3 milionů v roce 2005 a 2 milionů v roce 2009,“ vysvětluje Renata Vodičková z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Stavy drůbeže se meziročně snížily o 3,3 % na 23.026 tisíc kusů, z toho slepic o 6,4 % na 7.625 tisíc. Na celkovém počtu drůbeže se podílel kur domácí 96,4 %, z ostatní drůbeže se chovalo nejvíce, přes půl milionu, kachen.

Počty ovcí se meziročně snížily o 4,9 % na 174 tisíc kusů, koz o 3,2 % na necelých 25 tisíc.

Podrobnější údaje o stavech hospodářských zvířat podle druhů a kategorií, včetně členění dle jednotlivých krajů, jsou dostupné v aktuální publikaci Soupis hospodářských zvířat – 2022. Další informace k tématu přináší i dnes vydané časové řady, uvedl k tomu tiskový mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

 

  • Zdroj: ČSÚ, Agrární komora ČR
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Proč jsou potraviny v Česku tak drahé? A proč by být nemusely

  • Zveřejněno: 09.07.2025
Potraviny v Česku jsou rekordně drahé. Ale proč vlastně? Marže řetězců, evropská byrokracie, nekontrolovaný dovoz a slabá ochrana domácí produkce — to vše tvoří koktejl, který plní nákupní košíky cenami, jež neodpovídají realitě. Naše Praha

Vláda, své předvolební sliby, nesplnila, dokonce je porušila! Sociální dialog je u ní přítěží! Odbory, od nové vlády, očekávají zásadní změny!

  • Zveřejněno: 11.07.2025

K základním programovým bodům čtvrtečního jednán Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, patří především otázka, jaké dopady na české hospodářství bude mít zavedení emisních povolenek ETS 2, které prosadily vrcholné orgány EU. Druhým hlavním bodem bude projednávání akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání. Jde otázky, o nichž se, během jednání tripartity, v rámci dialogu tří sociálních partnerů, tj. členů vlády a zástupců zaměstnavatelů a odborů, bude určitě otevřeně diskutovat. O názor jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, kterému jsme položili několik otázek.