• Zveřejněno: 30.07.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Česká republika by měla, stejně jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko, zavést embargo na dovoz některých zemědělských plodin z Ukrajiny. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Česká republika, spolu s Německem nebo Francií, po nedávném jednání v Bruselu, možné prodloužení embarga, které zatím platí do 15. září, kritizovala. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) není dlouhodobě udržitelné a prospěšné, aby se unijní země dělily na různé kategorie podle možnosti dovozu zboží z Ukrajiny.

Embargo na dovoz zboží zavedly také Rumunsko a Bulharsko. Týká se ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen. Zákaz dovozu nijak neomezuje tranzit do dalších zemí. Země, které embargo zavedly, ho chtějí prodloužit do konce roku. Polský premiér Mateusz Morawiecki před týdnem upozornil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska nezruší ani po vypršení jeho platnosti v polovině září. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to označil za nepřijatelné.

Jan Doležal podotkl, že ve chvíli, kdy zboží překročí hranice EU, tak kvůli společnému trhu ovlivňuje situaci ve všech zemích EU. „Obiloviny, řepka či produkty živočišné výroby nemusí být nutně závadné, ale nebyly vyprodukovány v souladu s vysokými evropskými standardy, tudíž i náklady na tuto produkci byly nutně nižší. To vytváří nespravedlivé podmínky na evropském trhu a snižuje konkurenceschopnost zemědělců,“ doplnil. Připomněl, že země zákaz dovozu zavedly se souhlasem Evropské unie.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) koncem dubna uvedla, že dosavadní kontroly obilovin a obilných mlýnských výrobků, které pocházely zejména z Ukrajiny, neodhalily žádné překročení zákonných limitů nebezpečných látek. V polovině dubna vyvolal rozruch nález zbytků zakázaného pesticidu v jedné ze zásilek ukrajinského obilí na Slovensku. Tehdejší český ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) poté spolu s řediteli SZPI, Státní veterinární správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského uvedl, že kontroly obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek.

Jan Doležal také zároveň upozornil, že v České republice jsou výrazně vyšší zásoby obilí z loňské sklizně, než tomu bylo v minulých letech, a může hrozit, že čeští zemědělci nebudou mít kam uskladnit letošní úrodu.

Agrární komora ČR k tomu dále cituje ze zprávy ČTK, že zástupci Německa a Francie se v Bruselu vyjádřili přímo proti tomu, aby Evropská komise státům sousedícím s Ukrajinou povolila prodloužení embarga. Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski uvedl, že komise má v plánu zvážit možnosti, jak financovat přepravu ukrajinského zemědělského exportu přes EU. Ministr Výborný k tomu dodala, že je potřeba hledat celoevropské řešení.

  • Zdroj: Agrární komora ČR, ČTK
Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Satelitní snímky polí měly ulevit byrokracii. Místo toho je kontrol dvojnásobek

  • Zveřejněno: 07.12.2023
Kontrola zemědělců z vesmíru prostřednictvím satelitů dostala po „porodních bolestech“ při spouštění letos v létě další ránu. Státní zemědělský intervenční fond si od systému AMS, který přikázala používat Evropská komise, sliboval snížení kontrol přímo na polích. iDNES

Zemědělské organizace Visegrádu znovu vyzvaly EU, aby zarazila bezcelní dovoz nekvalitní ukrajinské produkce

  • Zveřejněno: 09.12.2023
Organizace sdružující zemědělce v Česku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku se shodly, že je nezbytné řešit dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, které přes původní záměr Evropské komise ulehčit Ukrajině vývoz k tradičním odběratelům končí na evropském trhu. Vyzvaly proto své národní vlády ke společnému postupu a hájení zájmů zemědělců a potravinářů v Bruselu.