• Zveřejněno: 15.04.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zavedení jediného odvodu pro podnikatele, kteří mají obrat nižší než milion korun ročně, se odkládá. Ještě v lednu premiér Andrej  Babiš sliboval, že by živnostníci mohli tuto paušální daň – namísto současné daně z příjmu, sociálního i zdravotního pojištění – využívat od ledna 2020. Ministryně financí Alena Schillerová, podle zpravodajství České televize, nyní předpokládá, že by se tak mohlo stát v průběhu příštího roku.

Důvodem odkladu je nedostatečná vzájemná provázanost IT systémů státních úřadů, uvedla ministryně financí. Zároveň se domnívá, že je možné tuto paušální daň spustit i během příštího roku, vzhledem k tomu, že jde o měsíční zálohové platby. Podle ní to není žádný problémy, i když, jak uznala, vždy je to lepší, když tyto změny uskuteční od 1. ledna následujícího roku. Nyní tedy pokračuje legislativní i technická příprava daně.

Vláda si od zavedení jednoho paušálního odvodu slibuje výrazné omezení administrativy. Části živnostníků by navíc mohly klesnout celkové odvody. Drobní podnikatelé si budou moci zvolit paušální daň dobrovolně.

Podle představ ministerstva financí by ji mohli, ale nemuseli, využít živnostníci podnikající na plný úvazek, kteří mají obrat do milionu ročně. To je zároveň i hranice pro podnikatele, kteří nemusí platit DPH.

Ne všem by se však jeden nízký odvod vyplatil. Ti, kdo si paušální daň – v případě jejího zavedení – zvolí, už nebudou moci využívat žádné jiné daňové slevy. Tedy například slevy na poplatníka, na děti nebo na nepracující manželku či manžela.

Ministryně financí k tomu dále uvedla, že si klade reálné cíle. Podle ní například „Jednotné inkasní místo“ ztroskotalo na nepřipravenosti celého projektu včetně nepřipravenosti IT systémů.

Podnikatelé by namísto tří dnešních odvodů posílali na jeden účet jen minimální sociální a zdravotní pojištění plus měsíční daň z příjmů 500 korun. V roce 2020 by tak dohromady šlo o necelých pět a půl tisíce korun měsíčně. Živnostníci zároveň nebudou muset vést účetnictví a stát je nebude kontrolovat.

Opoziční strany se mimo jiné shodují v tom, že by změny přímých daní měl stát vždy dělat od začátku roku. Pokud tedy vláda nestihne svůj plán od ledna 2020, měla by ho podle opozice odložit o celý rok.

Ministerstvo financí hodlá předložit návrh na jeden paušální odvod v květnu. Vláda by ho mohla projednat v červnu. A v létě by ho také mohli začít projednávat poslanci.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Posilování právního státu s pomocí lepší informovanosti, ročního cyklu monitorování a účinnějšího prosazování

  • Zveřejněno: 17.07.2019
V návaznosti na zkušenosti získané od roku 2014 a na podrobné konzultace, které probíhaly od letošního dubna, dnes Komise rozhodla o řadě opatření, která mají za cíl právní stát v Evropě dále posílit. V posledních pěti letech se Evropská komise musela vypořádat s řadou problémů souvisejících s uplatňováním zásad právního státu v Evropské unii. Evropský projekt se opírá o setrvalé dodržování právního státu.

Ve Středních Čechách se uskutečňují stovky projektů v rámci boje se suchem, financuje je stát i EU

  • Zveřejněno: 18.07.2019

Předseda vlády Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec ve středu navštívili modelové projekty reprezentující současný boj státu, samosprávy i soukromníků se suchem, a to projekty zaměřené na zemědělství a krajinu. Vládní návštěva má upozornit na konkrétní projekty a inspirovat další hospodáře v krajině, aby tyto potřebné projekty realizovali.

Mezinárodní organizace práce poukázala na nedostatky důstojné práce na Politickém fóru na vysoké úrovni o udržitelném rozvoji

  • Zveřejněno: 18.07.2019
Ve dnech 8. až 19. července 2019 se konalo v New Yorku Politické fórum na vysoké úrovni o udržitelném rozvoji, které představuje oficiální platformu OSN. Na tomto fóru,  týkajícím se hodnocení pokroku dosaženého v rámci šesti cílů udržitelného rozvoje OSN, Mezinárodní organizace práce věnovala velký prostor problematice nedostatku důstojné práce.