• Zveřejněno: 08.02.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Asociace samostatných odborů (ASO) zásadně nesouhlasí s tím, aby zahraniční zaměstnanci byli zvýhodňováni vyšší mzdou než čeští zaměstnanci. „Přijetí tohoto opatření by znamenalo pohrdání českou pracovní silou,“ řekl dnes pro portál Odbory.info předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Podle předsedy ASO Bohumíra Dufka není totiž možné, aby zahraniční zaměstnanci, například z Ukrajiny, či Běloruska, případně dalších zemí, kteří k nám přijíždějí pracovat z důvodu nedostatku pracovních sil na trhu práce v České republice, byli zvýhodňováni na úkor kmenových, českých zaměstnanců. „Zároveň si nedovedu představit, že by toto zvýhodňování zahraničních pracovníků, bylo běžnou normou chování českých podnikatelů,“ dodal k tomu Bohumír Dufek. Skutečnost, že řada těchto zahraničních pracovníků má nižší mzdu, než kmenoví zaměstnanci, přece neznamená, že budou mít vyšší příjmy, než právě naši čeští občané. Vždyť každý stát si zajišťuje základní pracovní a sociální práva především pro své občany. To platí, a nadále bude platit, i pro Českou republiku. Faktem je, že když tito zahraniční pracovníci nedosahují svoji mzdou na úroveň kmenových zaměstnanců, tak je to podnět pro české státní orgány, aby v daném případě zasáhly a sjednaly nápravu dané situace. „Vždyť se tímto okamžikem porušují zákony, a to nejen České republiky, ale i Evropská sociální charta. Zkrátka, pro zahraniční pracovníky má platit zásada: Za stejnou práci - stejnou mzdu!,“ zdůraznil Bohumír Dufek.

Registrací uživatel získá přístup k exkluzivním informacím.
Registrace   |   Přihlášení

Ochrana vody v přírodě – to je výzva nejen pro státní orgány a samosprávu, ale především i pro celou naši veřejnost!

  • Zveřejněno: 18.04.2019

Pod záštitou předsedy vlády ČR Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana se ve středu v Praze uskutečnila mezinárodní konference „Ochrana vody v přírodě“, jejímiž pořadateli byl Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů (OSPZV-ASO) ve spolupráci s Agrární komorou ČR.

Superhrubá mzda znovu na zrušení

  • Zveřejněno: 22.04.2019

Ministryně financí Alena Schillerová se znovu pokusí o zrušení takzvané superhrubé mzdy, návrh chce předložit koalici do konce června. Její návrh bude počítat i se snížením daně z příjmu z hrubé mzdy z dnešních asi 20 na 19 procent. Podle zpravodajství České televize ministryně naopak definitivně opustila plán spojovat zrušení superhrubé mzdy se zvýšením zdravotního pojištění a s rušením plateb za státní pojištěnce.

 

Eurokomisař pro zemědělství couvá od tvrdého zastropování dotací

  • Zveřejněno: 23.04.2019

Už od roku 2021 má platit nová evropská zemědělská politika, která zahrnuje i pravidla pro čerpání dotací z unijního rozpočtu. Evropská komise navrhuje, aby od toho data přímé dotace z hektaru, či zvířete byly zastropovány na šedesáti tisících eur pro jeden zemědělský subjekt. Česká republika společně se Slovenskem a Německem se dlouhodobě netají odporem k tomuto přístupu.